Porumb furajer contaminat cu micotoxina Aflatoxină B1 a ajuns din România în Olanda

Delia Pătru
porumb
porumb

Olanda a notificat, în 5 iulie, Sistemul Rapid de Alertă pentru Alimente și Furaje/Rapid Alert System for Food and Feed/RASFF, cu privire la un lot de porumb furajer contaminat cu Aflatoxina B1, din categoria micotoxinelor, marfa provenind din România, relatează lantulalimentar.ro

De precizat că proba a fost prelevată, în 31 mai 2023, de compania care a livrat porumbul, cu sediul în județul Arad, și analizată la cererea acesteia.

După notificarea din 5 iulie în RASFF, Olanda a procedat la o investigare/follow up a companiei arădene, dar nu au fost făcute publice, în RASFF, rezultatele acestei investigații și nici numele companiei respective.

Autoritățile olandeze au calificat drept ”grav” nivelul de risc al contaminării: nivelul maxim admis de Aflatoxină B1 este de 0,02 mg/kg, iar analiza a depistat o concentrație de 0,200 mg/kg.

Porumbul furajer nu a fost distribuit pe piața olandeză. RASFF nu oferă date despre cantitatea totală de porumb furajer din care a fost prelevată proba și nici date despre măsurile luate de autoritățile olandeze în privința lotului contaminat, relatează lantulalimentar.ro

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol