Un bărbat din Rovinari și-a răpit fosta iubită de 1 martie

Anghel Catalin

Un bărbat de 43 de ani, din comuna Plopșoru, a ajuns pe mâna polițiștilor gorjeni după ce și-a urcat fosta concubină într-o mașină folosind forța. Acesta a vrut să primească mai multe explicații legate de despărțirea lor. Incidentul a avut loc tocmai de 1 martie și a fost sesizat de o prietenă a femeii răpite.

„La data de  1 martie a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Rovinari au fost sesizați de o femeie, prin apelul 112, cu privire la faptul că, o colegă de-ale sale, în vârstă de 34 de ani, din localitate, ar fi fost luată cu forța într-un autoturism. Din primele verificări efectuate de polițiști, s-a constatat faptul că persoana care ar fi luat-o pe femeie cu forța, ar fi concubinul acesteia, care se deplasa cu un autoturism, pe drumul industrial Rovinari – Fărcășești. În timp ce polițiștii se deplasau pe sectorul de drum mai sus menționat, apelanta a revenit asupra apelului 112, relatând ca femeia a fost readusă la locul de unde a fost luată, însă acesta a plecat de la fata locului”, au dezvăluit polițiștii.

Ulterior, conducătorul autoturismului a fost oprit pe drumul industrial Fărcășești – Rovinari, fiind identificat un bărbat de 43 de ani, din comuna Plopșoru, acesta fiind condus la sediul poliției pentru stabilirea activității infracționale.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta ar fi avut o relație de concubinaj cu femeia de 34 de ani, până la sfârșitul anului 2020, când femeia a solicitat emiterea unui ordin de protecție provizoriu împotriva sa, iar în această dimineață, ar fi forțat-o să meargă cu el, pentru a purta discuții pe tema despărțirii lor.

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunilor de încălcare a ordinului de protecție si lipsire de libertate, iar bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Gorj.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol