Mutare pentru titlu: Gustavo, repatriat de CSU!

Anghel Catalin

Oltenii profită de haosul din China, declanșat de coronavirus, și-l acontează pe fostul golgheter

Echipa craioveană continuă să fie activă în mercato de iarnă, început prin transferul lui Dan Nistor, continuat prin aducerea lui Claude Dielna. Mihai Rotaru e la cea de-a treia mutare din inter-sezon, prin readucerea în Bănie a lui Gustavo, cel care a făcut parte din tripleta magică a oltenilor, care a adus Cupa României pe malul Jiului după o pauză de 25 de ani.
Cum perioada de transferuri s-a încheiat, doar jucători liberi mai pot să sosească în principala întrecere autohtonă. Brazilianul și-a reziliat contractul cu formația chineză FC Liaoning, cea care-l cumpărase în 2018 de la CSU cu 850.000 de euro. În ultima perioadă, Gustavo nu a mai evoluat în vreun meci oficial, ultima partidă fiind la finalul lui septembrie 2019. Gustavo a evoluat la CSU în perioada 2016-2018, alcătuind tripleta magică, alături de Mitriță și Băluță, care a adus Cupa României din nou în Bănie, după o pauză de 25 de ani. Brazilianul chiar a deschis scorul în finala câștigată cu 2-0 contra celor de la Hermannstadt. În total, pentru olteni, Gustavo a marcat de 19 ori în cele 70 de apariții în alb-albastru.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol