,,Primăria Severin – Zonă Liberă de Corupţie”, aşa se numeşte unul din proiectele cu care candidatul PNL la Primăria Severin, Daniel Cîrjan, vine în faţa alegătorilor
Daniel Cîrjan , candidatul liberal la Primăria Severin a declarat că pentru a fi eficientă administraţia locală, trebuie ca cetăţenii să aibă încredere în administraţia locală, precum şi în reprezentanţii acesteia. ,,Astăzi, la nivelul municipiului Drobeta-Turnu Severin, există o stare evidentă de neîncredere în administratia locală, precum şi în corectitudinea, onestitatea şi integritatea reprezentanţilor conducerii Primăriei. Această încredere trebuie restabilită prin măsuri concrete care să prevină eventualele fapte de corupţie la nivelul muncipiului Drobeta-Turnu Severin. Lupta anticorupţie, integritatea, buna conduită, transparenţa şi debirocratizarea trebuie să devină principii fundamentale ale administraţiei locale din Drobeta-Turnu Severin, principii care să asigure furnizarea de servicii eficiente şi de calitate pentru severineni”, a declarat, ieri, Daniel Cîrjan .
Principalele măsuri pe care Cîrjan le va adopta de urgenţă, dacă ajunge primar:
Liberalul Cîrjan anunţă că dacă va fi ales primar va lua măsuri anticorupţie punctuale în regim de urgenţă. Iată care sunt:
Înfiinţarea Biroului Anticorupţie, având ca principale atribuţii : primirea de sesizări cu privire la eventuale fapte de corupţie, sesizarea organelor de urmărire penală în cazul comiterii de fapte de corupţie în cadrul instituţiei, atribuţii de verificare şi control a activităţii funcţionarilor cu privire la fapte de corupţie, asigurarea respectării de către persoanele cu funcţii de conducere a principiilor de transparenţă şi debirocratizare etc). Termen de realizare : 10 luni.
Adoptarea codului de integritate pentru primar, viceprimari, city-manager, directorii de instituţii din subordinea Consiliului Local/primarului, precum și pentru șefii de servicii. Toate persoanele cu responsabilităţi din cadrul Primăriei Dr.Tr.Severin vor trebui să respecte criterii ferme de integritate, printre care : să nu fi fost membru sau colaborator al securităţii, să nu aibă afaceri cu statul, să nu fie în incompatibilitate sau conflict de interese, să nu se afle sub incidenţa anumitor problem penale etc. Termen de realizare : 6 luni.
Adoptarea codului de conduită pentru primar, viceprimari, city-manager, directorii de instituţii din subordinea Consiliului Local/primarului, precum și pentru șefii de servicii. Toate persoanele cu responsabilităţi trebuie să se supună unui cod de conduită în relaţia cu cetăţenii municipiului, dar și cu angajaţii din subordine. Termen de realizare : 3 luni.
Adoptarea codului transparenţei . La nivelul administraţiei locale din Drobeta-Turnu Severin se impune adoptarea unor măsuri concrete privitoare la asigurarea unei transparenţe totale în activitatea desfășurată, astfel încât toate informaţiile importante pentru cetăţeni să poată fi cunoscute de orice persoană interesată. Toate contractele încheiate de primărie vor fi publice, pe site-ul primăriei. Toate plăţile efectuate în luna precedentă vor fi publice (suma de bani plătită, către cine s-a efectuat, precum și contractul în baza căruia de face plata). Toate achiziţiile publice, inclusiv cele prin atribuire directă, vor fi publicate pe site-ul primăriei. Toate actele de control, inclusiv rapoartele Curţii de Conturi, vor fi publicate online. Termen de realizare : 3 luni.
Debirocratizarea activităţii în Primăria Drobeta-Turnu Severin. Trebuie urgent adoptate măsuri care să ducă la fluidizarea activităţii in cadrul instituţiei și creșterea timpului de răspuns la solicitările cetăţenilor, precum și a calităţii acestui răspuns. Se va înfiinţa Biroul Unic pentru Relaţia cu Publicul, la sediul primăriei, unde se vor găsi toate documentele necesare de la toate instituţiile aflate în subordinea primăriei și a Consiliului Local . Se va realiza o secţiune pe site-ul primăriei unde se vor regăsi în format digital toate documentele necesare la primărie și la instituţiile subordonate, precum și actele necesare pentru obţinerea acestor documente. În acest fel, cetăţeanul vine la primărie cu dosarul pentru documentul X deja întocmit, fără a mai fi nevoie să mai facă alte drumuri inutile.Termen de realizare 3 luni.







