joi, octombrie 3, 2024

A plouat cu goluri în etapa a V-a

Etapa a V-a a fost cea mai prolifică din acest sezon. Echipele s-au întrecut în goluri, iar  golaverajul s-a dovedit a fi esenţial pentru stabilirea noului lider din ultimul eşalon fotbalistic din Mehedinţi. Aflată pe locul 4, înaintea acestei runde, Voinţa Vrata a profitat de faptul că ocupanta primului loc Dunărea Hinova a stat în etapa a V-a şi a trecut în fruntea clasamentului, cu 12 puncte, după ce a dispus cu 5-2 de Voinţa Oprişor. La egalitate de puncte cu liderul se află Unirea Gârla Mare, care s-a impus cu 3-1 la Salcia.  Dacă ar mai fi marcat un singur gol, Gârla Mare ar fi fost echipa cu golaveraj mai bun şi ar fi preluat şefia Ligii a V-a Mehedinţi. Pe primul loc putea urca şi Viitorul Floreşti, dacă s-ar fi impus la Crăguieşti, la o diferenţă de 3 goluri. Floreştiul avea golaveraj 6-1  înaintea acestei runde, dar a fost surclasată cu scorul 6-1 şi a suferit primul eşec stagional. La pauză, rezultatul era egal, însă gazdele s-au descătuşat în ultima jumătate de oră a meciului şi au marcat de 5 ori! Astfel, de pe poziţia secundă, Viitorul Floreşti a coborât tocmai pe 6 în clasament.

Scor-fluviu la Punghina

Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Real Vânju Mare, care a izbutit scorul etapei, prin victoria cu 12-4 de la Punghina! Atacanţii Cătălin Murdeală şi Adrian Nicola au marcat 6, respectiv 4 goluri, pe terenul singurei echipe care n-a bifat nici măcar un punct în acest sezon. Runda a V-a a mai adus prima victorie stagională pentru Dunărea Pristol, care a trecut cu 3-1 de Știinţa Broşteni şi a acumulat 4 puncte. Echipa-gazdă a irosit şi două lovituri de la 11 m, ambele ratate de Marian Erceanu! Cel mai echilibrat joc a fost cel de la Corlăţel, unde gazdele au dispus cu 3-2 de nou-înfiinţata AS Ghiciulescu Hinova, printr-un gol marcat în prelungiri. În prima reprinză, la scorul de 1-1, oaspeţii rataseră o lovitură de la 11 m.