,, Noi, cei care am rămas aici, ce suntem? Suntem legumele Anei Blandiana? Suntem cetăţeni de rang secund? Suntem rataţi? Ce suntem? Suntem carne de tun, cei care rezistăm, aici, în România asta cu atât de multe probleme?”
Cu aceste întrebări a început dezbaterea ,,De ce mai eşti în România?”, moderată de lect. univ. dr. Xenia Negrea. În cadrul dezbaterii s-a prezentat şi volumul colectiv “România. Starea naţiunii” (EdituraPro Universitaria, Bucureşti, 2014), coordonat de lect. univ. dr. Xenia Negrea şi asist. univ. dr. Ionuţ Răduică.
Miercuri, la mijloc de săptămână, ora 14:30, în foaierul Teatrului Naţional „Marin Sorescu”, scaunele au fost aşezate în cerc. Studenţi, profesori, jurnalişti şi-au spus părerea cu privire la plecatul sau rămasul în ţară.
Microfonul nu s-a odihnit, ca la o ruletă rusească, moderatorul le-a dat dreptul la replică tuturor. Câştigătoare a acestui drept a fost Madeline Neagoe, studentă la jurnalism.
În primul rând nu vreau să plec într-o ţară străină pentru că m-aş simţi mereu străin. Dacă stăm să ne gândim la studenţii care pleacă din România, sunt mulţi studenţi buni, asta înseamnă că ţara are potenţial.
A spus Madeline
Viorel Ghenea, coautor al volumului prezentat crede că dacă vrem să rămânem putem găsi argumente, la fel ca şi atunci când ne gândim să plecăm.
Mihnea Socol, alt student la jurnalism nu se gândeşte să plece din ţară, dar cu toate astea va pleca din oraş: ,,O să plec la master la Timişoara. Mai plec pe la Braşov, pe la Bucureşti şi când mă întorc acasă parcă este altceva. Eu am ales să rămân prima dată în Craiova, de anul viitor mă mut în Timişoara”.
Ştefan Vlăduţescu, prof. univ. dr. spune că: ,,Dacă vrei să mergi pe sârmă şi să parcurgi o distanţă mare la înălţime vei porni de jos şi pe distanţe mici. Dacă vor să plece departe, mai întâi să plece aproape”.
Aşa s-a plimbat microfonul, timp de o oră şi jumătate, la toţi cei prezenţi la dezbatere. Nu au existat spectatori, ci doar participanţi.
Trăim într-o ţară în care să decizi să rămâi e un act de curaj şi nu a decide să pleci.
Mărturiseşte Davian Vlad, prof. univ. şi jurnalist
Coordonatorii volumului au precizat că realizarea acestuia a pornit de la o întrebare pe care şi-au pus-o lor înşişi: „Ce ne doare mai tare?”, astfel au realizat că România este ceea ce îi doare şi de acolo lucrurile au fost simple.
Am încercat să ne apropiem de societate, e nevoile curente şi mai ales cele mai mari ale acestei societăţi.
A declarat asist. univ. dr. Ionuţ Răduică







