Un bărbat de 34 de ani din Craiova este acuzat de furt. Bărbatul a mers, ieri, în Târgul de Săptămână de la Făcăi, s-a urcat într-un autoturism expus la vânzare şi a plecat cu el. Fără să plătească. Proprietarul a cerut ajutorul jadarmilor care se aflau la faţa locului. Hoţul a fost prins în scurt timp.
Luni, 8 septembrie a.c., în jurul orei 10.30, o patrulă din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova, aflată pe timpul executării unei acţiuni punctuale în municipiul Craiova, a fost sesizată că, în târgul de săptămână Făcăi, un tânăr a sustras un autoturism. Jandarmii s-au deplasat la faţa locului şi au constatat că, la intrarea in târgul menţionat, agenţii de pază au blocat un autoturism condus de un bărbat, care a încercat să fugă cu acesta, fără a plăti contravaloarea lui. Jandarmii l-au somat de mai multe ori pe bărbat să coboare din autoturism iar acesta a refuzat. Jandarmii au procedat la extragerea bărbatului din autoturism, încătuşarea lui şi conducerea acestuia la Secţia 2 Poliţie pentru continuarea cercetărilor. Bărbatul a fost identificat ca fiind N. Cristian, în vârstă de 34 ani, domiciliat în Craiova. Acesta aflându-se în târgul de săptămână Făcăi, a intrat într-un autovehicul expus la vânzare, fără acordul proprietarului, l-a pornit şi a fugit cu acesta. Cel în cauză a declarat că intenţiona să meargă cu autoturismul la pescuit, chiar dacă nu achitase proprietarului preţul pe acesta. Bărbatul se face vinovat de săvârşirea infracţiunii de furt.
Potrivit reprezentanţilor Grupării Mobile de Jandarmi Craiova





