vineri, septembrie 27, 2024

Vâlcea rămâne în cursă

În direct  la TVR3, CSM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 1-0, prin golul marcat în secunda 40, de Bogdan Geantă, care s-a trezit cu mingea la picior, după ce şuturile lui Adrian Codin şi Christian N’Kongue fuseseră blocate de Eduard Stăncioiu, respectiv Laszlo Sepsi. Cu un lot format din foarte mulţi foşti prim-divizionari, gazdele puteau egala în minutul 12, dar portarul Florin Matache a deviat în transversală  balonul trimis cu capul de Ousmane N’Doye.

Ioan Hora, Bobi Verdeş, Claudiu Voicuţel şi Morais Amauri au trecut şi ei pe lângă gol, iar, pe finalul partidei, veteranul dintre buturile CSM-ului a intervenit salvator şi la reluarea lui Vasile Buhăescu, împiedicând astfel tabela să mai arate o nouă modificare. Deşi n-au prea contat în atac, vâlcenii au administrat prima înfrângere din play-off a ASA-ului şi şi-au consolidat poziţia pe ultima treaptă a podiumului. În cazul în care nu va promova de pe locul secund, ocupat de CSU Craiova, CSM va contesta la TAS dreptul de promovare al clubului înfiinţat direct în Liga a II-a.

De remarcat că, de la venirea antrenorului Erik Lincar, CSM Râmnicu Vâlcea n-a primit niciun gol şi a înregistrat patru victorii şi o remiză! Cu trei etape înainte de încheierea sezonului, echipa din Zăvoi e la patru puncte sub CSU, iar în intermediara de miercuri va primi vizita Metalului Reşiţa. Bănăţenii au ieşit din cursă, după ce au fost învinşi cu 1-0, în Valea Domanului, de FC Olt Slatina, prin golul marcat în prelungiri de Cosmin Căpăţână!