Blocaţi în nămeţi

Redactia

În după amiaza zilei de vineri, 31.01.2014, cadrele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Oltenia” al Judeţului Dolj au fost solicitate să intervină în comuna Leu pentru a ajuta şase persoane care au rămas izolate în câmp, la o fermă de animale, la aproximativ 5 km de localitate.

La faţa locului s-a deplasat Detaşamentul 1 de Pompieri Craiova cu un ACI şi ATV-ul din dotare. Împreună cu membrii Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă s-a acţionat cu un tractor cu lamă în încercarea de a face pârtie, dar nu s-a putut înainta decât 1 km. În aceste condiţii, un echipaj al ISU Dolj a pornit cu ATV-ul către fermă, unde a ajuns fără probleme.

Proprietarul fermei, care solicitase medicamente, dar şi alimente, pentru el şi pentru ajutoarele sale, a fost bucuros de sosirea echipajului  şi a mulţumit, specificând că cel mai mult avea nevoie de medicamente (Aspenter).

ISU DOLJ

author avatar
Redactia
Distribuie acest articol