Cei 4 fantastici de la Universitatea Craiova. Alb-albaștrii domină echipa etapei

Anghel Catalin
Cei 4 fantastici de la Universitatea Craiova. Alb-albaștrii domină echipa etapei
foto: Facebook/UCVOficial

Liga Profesionistă de Fotbal prezintă la finalul fiecărei runde cel mai bun unsprezece. După etapa cu numărul 5 din play-off, Universitatea Craiova se laudă cu 4 fotbaliști în echipa ideală. Este vorba despre Carlos Mora, Adrian Rus, Anzor Mekvabishvili și Assad Al-Hamlawi.

Cei 4 fantastici de la Universitatea Craiova. Alb-albaștrii domină echipa etapei

Iată cum arată echipa ideală a etapei a cincea play-off și play-out, cei 4 fantastici de la Universitatea Craiova

PORTAR: David Lazar (FC Hermannstadt) – A fost portarul cu cele mai multe intervenții – șase, dintre care trei din interiorul careului.

FUNDAŞI:

  • Carlos Mora (Universitatea Craiova) – A avut o intervenție din postura de ultim apărător cât un titlu! Foarte bun și ofensiv.
  • Adrian Rus (Universitatea Craiova) – Prestație sigură! Probabil, acesta este cel mai bun sezon al său din carieră.
  • Sheriff Sinyan (CFR 1907 Cluj) – A continuat evoluțiile bune din acest campionat. A câștigat majoritatea duelurilor în care a fost implicat.
  • João Paulo (FCSB) – A făcut un meci bun. A marcat primul gol în tricoul roș-albaștrilor bucureșteni.

MIJLOCAŞI:

  • Cătălin Cîrjan (Dinamo) – A marcat pentru a șasea oară în stagiunea actuală, în care mai are și șase pase decisive.
  • Anzor Mekvabishvili (Universitatea Craiova) – A depus un efort fantastic pe durata meciului cu Rapid, în care a oferit și o pasă decisivă.
  • Adrian Păun (CFR 1907 Cluj) – Introdus pe teren la startul părții secunde, a marcat golul victoriei în urma căreia ardelenii rămân în lupta pentru titlu.

ATACANŢI:

  • Hervin Ongenda (FC Botoșani) – Jucătorul botoșănenilor a contribuit la succesul echipei sale cu un gol și o pasă decisivă.
  • Assad Al-Hamlawi (Universitatea Craiova) – A marcat în 2026 contra celor mari trei cluburi bucureștene, Dinamo, FCSB și Rapid. A ajuns la nouă reușite în campionatul curent.
  • Alexandru Musi (Dinamo) – Intrat pe durata reprizei a doua, a ridicat nivelul de joc. A marcat golul care s-a dovedit a fi decisiv.

ANTRENORUL ETAPEI: Željko Kopić (Dinamo) – Dinamoviștii au bifat prima victorie în play-off chiar în fața liderului, după un meci excelent pregătit tactic de către tehnicianul croat.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol