Bolojan, atac dur la PSD: „Vor un premier marionetă”

Delia Pătru
Ilie Bolojan. Foto: Facebook
Ilie Bolojan. Foto: Facebook

Ilie Bolojan a lansat un atac fără precedent la partidul condus de Sorin Grindeanu. Premierul susține că social-democrații își doresc un lider „marionetă” pentru a putea conduce din umbră. „S-ar dori probabil să existe un premier tip marionetă.”

Premierul a spus din nou că nu va demisiona chiar dacă PSD îi va retrage sprijinul politic.


Bolojan rupe tăcerea: „PSD vrea un premier marionetă!”

Ilie Bolojan a evitat în ultimele luni, de când a preluat guvernarea, să atace PSD sau să vorbească direct despre strategia social-democraților de a-l ataca continuu. În declarațiile făcute vineri la RRA, președintele PNL a lansat un atac fără precedent la adresa PSD, descriind formațiunea ca având un „orgoliu politic supradimensionat”.

Premierul consideră că instalarea unui nou șef al Executivului nu este o soluție viabilă pentru România în acest moment critic.

„S-ar dori, probabil, să existe un premier tip marionetă, ca unii să fie cu răspunderea, alții cu trasul sforilor prin spate. Eu îmi asum răspunderea. Gândiți-vă că această criză care se prefigurează e ca și când te-ai apuca să îți descoperi casa în toamnă fără să ai țigle și lemne pentru a reface acoperișul”, a declarat premierul, vineri, într-un interviu pentru Radio România Actualități.

Ilie Bolojan. Foto: Facebook
Ilie Bolojan Foto Facebook

PNL, un partid relevant, nu o anexă

El acuză social-democrații că vor un PNL „de tip obedient”.

„Atunci când conducerea unui partid nu e decisă, când deciziile nu se iau în birourile acelui partid, ci la alt partid, înseamnă că există doar un partid anexă. Au mai fost astfel de situații și cei care au fost nu au avut viitor politic”.

„Cât timp sunt președintele PNL acest partid va rămâne unul relevant. Un partid care încurajează munca, respectă inițiativa privată”, susține Bolojan.

Premierul a spus că inițial PSD a încercat să creeze „falii” cu USR, dar pentru că nu le-a ieșit s-au îndreptat împotriva sa.

 „PSD după ce nu au reușit să creeze falii cu USR, s-a mutat asupra premierului Bolojan. Este evident că a cere înlocuirea premierului pe care-l propune alt partid înseamnă să te interferezi în decizia acelui partid și acel partid nu mai are viitor.”

Președintele PNL adăugat că PSD critică Guvernul, chiar dacă a fost parte a deciziilor Guvernului la decizii, iar acum social-democrații încearcă să evite responsabilitatea pentru măsurile nepopulare. El a adăugat că, declanșarea crizei are mai multe componente, iar una dintre ele e fuga de răspundere.

„Trebuie luate decizii grele pentru scăderea deficitului. Dar deciziile au fost luate la comun. Cei care dau sfaturi despre cum trebuie scăzut deficitul trebuie întrebați de ce nu au avut curajul să și le asume în trecut.

Am văzut acest comportament mincinos, acest joc dublu al PSD, prin care au participat la decizie, dar s-au derobat de costuri. Retorica din ultima perioadă e că există o cămară pe care premierul nu o deschide, nu vrea să facă lucruri bune. Din păcate, cămara e goală, am consumat alimentele anii trecuți”, a explicat premierul.

De ce este atacat premierul? „Am aprins lumina în cămară”

Ilie Bolojan consideră că PSD vrea înlocuirea sa pentru că măsurile de austeritate și control au deranjat fluxurile financiare nejustificate.

„Am deranjat destul de mulți. Prăduirea bugetului de stat se face în multe feluri. Dacă o bancă de stat dă credite neperformante, precum Eximbank, banii nu mai sunt recuperați. Am limitat asta. (…) Gândiţi-vă că în cămara, aceea pe care o are gospodarul, atunci când deschizi uşa, vezi că ai nişte şoricei, nişte şobolani care sunt ca nişte rozătoare, care-ţi rod acele alimente şi foarte plastic, ştiţi, am aprins becurile. Este cât se poate de clar asta”, a explicat el.

Şeful Executivului a menţionat că „are o experienţă din administraţie şi a înţeles un lucru, că degeaba îţi umpli cămara prin munca oamenilor, prin impozitele şi taxe, dacă din acea cămară sau risipeşti banii, sau rozătoarele ţi-i rod”.

„Peste tot pe unde am fost, am căutat să nu risipesc banii, să elimin formulele de pierdere de bani, indiferent sub ce formă au fost, pentru că orice om care consumă nişte bani publici fără să justifice acel post înseamnă o pierdere de bani publici şi nu neapărat furtul direct este doar o pierdere, aici sunt pierderi enorme, pe care am încercat să le corectez în fiecare zi şi în mod evident şi asta consider că a deranjat”, a mai precizat Bolojan.

Eficiența companiilor de stat și listarea la bursă

Referitor la pierderile unor companii de stat, prim-ministrul a declarat că acestea sunt subvenționate inutil de la buget. Soluția propusă este listarea unor pachete minoritare pentru a introduce managementul privat.

„Aș vrea să fac o precizare, că aici este vorba despre vânzarea unor pachete minoritare din companiile de stat, în așa fel încât statul român să rămână acționar majoritar. Privații au tot interesul să le administreze bine, nu este ca la stat, unde, uneori, nu există o astfel de răspundere. Privații răspund dacă lucrurile nu merg bine”, a afirmat șeful Guvernului.

Șeful Guvernului a subliniat că măsura nu este una nouă și că a fost discutată în cadrul coaliției și în ședința de Guvern.

„Această decizie este trecută în programul de guvernare, inclusiv raportul prezentat de doamna Gheorghiu a fost discutat în grupuri de lucru, unde au fost reprezentanții tuturor partidelor și nimeni nu s-a opus. A fost discutat raportul și în ședința de Guvern și nimeni nu a spus nimic”, a precizat premierul.

Întrebat dacă se poate baza pe o majoritate parlamentară fără voturile PSD în cazul unei moțiuni de cenzură, premierul a conchis: „vom vedea ce se va întâmpla”.

Citește și: Grindeanu convoacă liderii PSD: Se decide soarta lui Bolojan

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol