Un bărbat de 50 de ani din Craiova a ajuns în arest duminică. Acesta este acuzat de violență în familie după un incident grav petrecut în weekend. Incredibil este faptul că agresorul a alertat singur autoritățile prin serviciul de urgență.
Amenințări cu moartea la primele ore ale dimineții
Duminică dimineața, polițiștii doljeni au primit un apel neobișnuit. Individul în cauză a sesizat telefonic poliția, declarând că vrea să își omoare soția.
Echipajele ajunse la fața locului au descoperit o realitate cruntă. Conflictul izbucnise încă de sâmbătă seară. Pe fondul consumului de alcool, bărbatul și-ar fi bătut soția în vârstă de 45 de ani.
Măsuri de urgență în Craiova: Ordin de protecție și reținere
Polițiștii au evaluat imediat riscul la care era expusă victima. Concluzia a fost clară: viața femeii era în pericol iminent. Din acest motiv, autoritățile au emis un ordin de protecție provizoriu pentru 5 zile. Bărbatul a fost evacuat forțat din locuință.
Ulterior, sub supravegherea unui procuror, anchetatorii au dispus reținerea agresorului pentru 24 de ore. Acesta a fost transferat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Gorj. Luni, el va fi prezentat magistraților pentru noi măsuri preventive.
Declarația oficială a IPJ Dolj
Referitor la acest caz, purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj a oferit detaliile tehnice ale intervenției:
„Ieri, 22 martie, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Craiova au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 50 de ani, din municipiul Craiova, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.
La data de 22 martie a.c, ora 05.01, polițiștii au fost sesizați de către un bărbat, de 50 de ani cu privire la faptul că vrea să-și omoare soția.
La fața locului s-au deplasat polițiștii, care au stabilit faptul că în seara zilei de 21 martie a.c., pe fondul consumului de băuturi alcoolice, bărbatul de 50 de ani, din municipiul Craiova ar fi agresat-o fizic pe soția sa, o femeie de 45 de ani, din municipiul Craiova.
În conformitate cu prevederile legale, polițiștii i-au aplicat femeii formularul de evaluare a riscului, rezultând un risc iminent asupra vieții și integrității corporale a acesteia, motiv pentru care a fost emis ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului, pe o perioadă de 5 zile.
În urma cercetărilor efectuate și a probatoriului administrat, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, bărbatul a fost reţinut de către polițiști, pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj.
Astăzi, cel în cauză va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova cu propunere de luare a unei măsuri preventive”, a declarat agent principal, Andreea Mateescu, purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj.
Citește și Minerii nu intră în cariere. Nou protest la Târgu Jiu








