Ștefan Baiaram, cerut titular la echipa națională, în barajul cu Turcia

Anghel Catalin
Ștefan Baiaram, cerut titular la echipa națională, în barajul cu Turcia
foto: Facebook/echipa națională

Ștefan Baiaram nu este într-o formă prea bună la Universitatea Craiova. Decarul trupei din Bănie a fost suspendat două etape, apoi rezervă, iar când a revenit nu a reușit să impresioneze. Nici în partida cu FC Argeș nu s-a descurcat prea bine, iar publicul din Bănie l-a certat când a fost schimbat de Filipe Coelho.

Ștefan Baiaram, cerut titular la echipa națională, în barajul cu Turcia

Ștefan Baiaram, cerut titular la echipa națională, în barajul cu Turcia

Chiar dacă evoluțiile de la Universitatea Craiova nu sunt cele mai bune, decarul alb-albaștrilor e propus la echipa națională, pentru meciul de baraj pe care România îl va avea cu Turcia, la finalul lunii martie. Rodion Cămătaru crede că Ștefan Baiaram poate fi folosit chiar lângă Daniel Bîrligea, pentru a-i surprinde pe turci pe contră.

Eu aș juca cu Baiaram acolo, pe contraatac. Bănuiesc că o sa fie spații acolo, o să le dea spații, iar el are calitățile pentru acest joc. Eu aș merge pe mâna lui Baiaram. Cu el și cu cel de la FCSB (n.r. Bîrligea)”, a declarat Rodion Cămătaru pentru digisport.ro.

Tricolorii și drumul spre Campionatul Mondial

România a fost repartizată în Grupa 3 de play-off și va întâlni în semifinale Turcia, în deplasare, pe 26 martie. Dacă vor trece de acest obstacol, tricolorii vor juca finala tot în deplasare, pe 31 martie, împotriva câștigătoarei dintre Slovacia și Kosovo.

Ediția din 2026 a Cupei Mondiale va fi găzduită de trei țări: Statele Unite ale Americii, Mexic și Canada. Până în acest moment sunt cunoscute 42 din cele 48 de participante, ultimele 6 urmând a fi stabilite în urma barajelor europene și intercontinentale.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol