Reducerea pensiei magistraților se lovește de o nouă piedică la CCR. De data aceasta judecătorii ar putea fi încurcați de un nou-născut. Surse apropiate Curții susțin că judecătorul Gheorghe Stan a intrat în concediu paternal. Asta înseamnă că miercuri nu va fi prezent la deliberări, scrie digi24.ro
CCR, o nouă amânare: Efectul „concediu paternal”
Potrivit surselor, judecătorul Gheorghe Stan a intrat în concediu paternal, ceea ce implică o absență de aproape trei săptămâni. Pe această perioadă este foarte posibil ca judecătorii să decidă să nu meargă mai departe cu deliberările privind pensiile magistraților și să aștepte întoarcerea acestuia din concediu.

CCR: Istoricul blocajelor și boicotul politic
Astfel, o decizie privind pensiile speciale ale magistraților ar fi amânată din nou, cu aproximativ o lună. La CCR, acest proiect s-a lovit de blocaj după blocaj. Au avut loc de asemenea la început boicoturile judecătorilor CCR susținuți de PSD, inclusiv al lui Gheorghe Stan.
Aceștia au lipsit de la penultimele două ședințe. Ultima ședință a fost amânată pentru un punct de vedere de la Înalta Curte de Casație și Justiție, care trebuia studiată.
Opinia judecătorului Dacian Dragoș: „O lege greu de analizat”
Săptămâna trecută, judecătorul Curții Constituționale Dacian Dragoș afirma că nu a fost luată încă o decizie privind legea referitoare la pensiile magistraților, deși sesizarea se află pe masa CCR din luna octombrie, deoarece este vorba despre „o lege mai greu de analizat, din multe perspective”.
Magistratul spunea însă că impasul va fi depășit „în curând”, relatează News.ro.
„Sigur că există păreri diferite cu privire la această lege şi în societate şi în cadrul magistraturii, cum spuneaţi. Aceste lucruri se reflectă şi în Curtea Constituţională. Sunt lucruri care probabil se blochează din această perspectivă”, a declarat acesta.
El a respins ideea modificării legii de fiecare dată când apar dificultăți în procesul de analiză:
„Chestiunile astea – că se discută şi de modificarea legii şi aşa mai departe – nu cred că pentru fiecare impas din acestea trebuie modificată legea, pentru că atunci nu mai avem stat de drept şi modificăm legile de fiecare dată numai ca să rezolvăm nişte chichiţe din astea mici care mai pot să apară din când în când”, a mai spus acesta.
Potrivit lui Dacian Dragoș, Curtea Constituțională a României își desfășoară activitatea în mod normal, în ciuda întârzierilor.
Riscul pierderii fondurilor PNRR și responsabilitatea colectivă
În contextul riscului de a pierde fonduri europene din PNRR din cauza nerezolvării acestui jalon, judecătorul CCR a declarat că: „Toţi suntem de vină”.
„România este de vină, de la decidenţii politici până la (…) şi sigur şi instituţiile, pentru că nu putem acuza numai Curtea Constituţională de aceste lucruri şi să punem pe Curtea Constituţională, pentru că ştiţi că asta cu legile pe partea de pensii se discută de multă vreme şi reformele au stagnat şi s-au împotmolit încă înainte de a fi această ultimă formă a legii (…) Nu este căderea mea să spun cine este de vină”, a mai declarat judecătorul.
Curtea Constituțională a României a amânat pentru a patra oară pronunțarea asupra obiecțiilor de neconstituționalitate privind Legea pensiilor de serviciu ale magistraților, stabilind un nou termen pentru data de 11 februarie.
Avertismentul Premierului și contestațiile în instanță
Premierul Ilie Bolojan a avertizat că există riscul real de a pierde banii din PNRR care depind de această reformă dacă nu se tranșează problema în curând. Cu toate acestea, judecătorii s-ar putea să aleagă să fie în formulă completă în momentul în care iau o decizie pe acest subiect și să aștepte întoarcerea lui Gheorghe Stan din concediul paternal.
Totodată, Curtea de Apel Bucureşti are programat, marţi, 10 februarie, primul termen în cazul cererii de anulare a decretului privind numirea lui Dacian Dragoş în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale, depusă de avocata Silvia Uscov în 12 ianuarie. La aceeaşi dată, Uscov a depus o cerere similară în care cere anularea unei hotărâri a Senatului prin care era numit judecător la CCR Mihai Busuioc, această cerere având însă termenul fixat pentru data de 20 martie.
Citește și: Acuzații grave: Savonea spune că CCR este presată politic








