Luni, prima zi în care târgujienii au putut achita impozitele și taxele pentru anul 2026, ghișeele Direcției de Taxe și Impozite din cadrul Primăriei Târgu Jiu au fost luate cu asalt. Zeci de locuitori s-au așezat la coadă, dorind să profite de reducerea de 10% pentru plățile efectuate integral până pe 31 martie.
Taxe și parcări mai scumpe în 2026
Unii târgujienii au constatat că au de plătit dublu față de anul trecut pentru anumite proprietăți. Alții, care dețin doar o locuință, spun că impozitul nu e prea mare comparativ cu anul 2025.
„Am plătit 489 de lei cu parcarea inclusă. Nu e o majorare prea mare, dar nici nu am prea multe clădiri”, a declarat un târgujian.
Pensionarii au fost printre cei mai afectați de majorări. „Anul trecut am plătit 5 milioane și ceva, iar acum trebuie să dau 10 milioane. Ce să facem noi, pensionarii? Trebuie să plătesc și gazele, și lumina, și asociația… încă 10 milioane. Ne descurcăm cum putem”, a spus o localnică vizibil îngrijorată.
Cozi și nemulțumiri

Din cauza numărului mare de oameni, unii târgujieni au amânat plata:
„Nu am plătit azi pentru că era foarte aglomerat și mai am de achitat pentru trei proprietăți. Vin mâine”, a explicat un alt locuitor.







