Dolj: Amenzi de 17.000 lei pentru stăpânii de câini

Nedelea Raluca
Dolj: Amenzi de 17.000 lei pentru stăpânii de câini
Dolj: Amenzi de 17.000 lei pentru stăpânii de câini

Oamenii legii au verificat recent modul în care proprietarii de câini din localitatea Rojiște, județul Dolj, respectă legea. Acțiunea a vizat atât informarea cetățenilor, cât și sancționarea abaterilor grave privind bunăstarea animalelor.

Dolj: Amenzi de 17.000 lei pentru stăpânii de câini
Dolj Amenzi de 17000 lei pentru stăpânii de câini

Sancțiuni de mii de euro aplicate de polițiști

În cadrul verificărilor, au fost legitimate 12 persoane. Bilanțul amenzilor a fost însă unul semnificativ. Polițiștii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 17.000 de lei.

Acestea au vizat nerespectarea normelor privind:

  • Regimul câinilor periculoși sau agresivi;
  • Gestionarea câinilor fără stăpân;
  • Protecția generală a animalelor.

Amendă record pentru lipsa microcipării și sterilizării

Cea mai aspră pedeapsă a fost primită de o localnică de 48 de ani. Aceasta a fost amendată cu 7.000 de lei deoarece câinii săi de rasă comună nu erau microcipați și sterilizați, conform legislației în vigoare.

Autoritățile avertizează că aceste controale vor continua. Scopul este descurajarea abandonului și asigurarea protecției animalelor.

Declarația oficială a autorităților din Dolj

Conform purtătorului de cuvânt al IPJ Dolj:

„Ieri, 15 ianuarie, poliţişti din cadrul Biroului pentru Protecţia Animalelor, împreună cu poliţişti din cadrul Secției nr.4 Poliție Rurală Coșoveni au desfășurat o acţiune pe linia conștientizării și verificarii deținătorilor de exemplare canine cu privire la respectarea legislației incidente protecției animalelor, în localitatea Rojiște.

Cu această ocazie, au fost legitimate 12 persoane, fiind aplicate 10 sancțiuni contravenționale în valoare de 17.000 de lei, conform OUG 55/2002 privind regimul de deținere al câinilor periculoși sau agresivi, OUG 155/2002 privind gestionarea câinilor fără stăpân și Legea 205/2004 privind protecția animalelor.

O femeie, de 48 de ani, din comuna Rojiște, a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 7.000 de lei pentru nerespectarea obligațiilor legale de microcipare și sterilizare a exemplarelor canine de rasă comună deținute, prevăzute de OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân”, a declarat agent principal de poliție, Mateescu Andreea, purtător de cuvânt al IPJ Dolj.

Citește și Accident violent în Dolj: Un tânăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un stâlp, la Braniște. O pasageră a ajuns la spital

author avatar
Nedelea Raluca
Curioasă, ambițioasă și cu o atenție remarcabilă la detalii, ea este reporterul care nu lasă nicio întrebare fără răspuns. Ghidată de dorința de a descoperi mereu adevărul și de curajul de a încerca experiențe noi, transformă fiecare subiect într-o poveste autentică. Pentru ea, curiozitatea nu este un risc, ci motorul care o împinge să exploreze dincolo de aparențe, asigurându-se că nicio informație esențială nu îi scapă niciodată
Distribuie acest articol