Încă două moțiuni AUR, împotriva a doi miniștri-cheie

Delia Pătru
Încă două moțiuni AUR, împotriva a doi miniștrii-cheie
Încă două moțiuni AUR, împotriva a doi miniștrii-cheie

Încă două moțiuni, depuse de AUR, vor fi discutate și votate, luni, în Parlament. Vizați sunt miniștrii Justiției și Internelor.

Două moțiuni simple depuse de AUR

Luni este încă o zi decisivă pentru Guvern. Partidul AUR a depus două moțiuni simple împotriva ministrului Justiției, Radu Marinescu, și împotriva ministrului de Interne, Cătălin Predoiu.

Ambele moțiuni marchează o nouă ofensivă a AUR împotriva miniștrilor considerați responsabili pentru disfuncționalități majore în justiție și ordine publică. Rezultatul voturilor de luni ar putea semnala o repoziționare politică înainte de noul an legislativ.

Moțiune împotriva ministrului Justiției

Moţiunea simplă împotriva ministrului Justiţiei, depusă de AUR, va fi prezentată luni, iar votul final va avea loc în aceeaşi zi, potrivit deciziei Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor.

Documentul este intitulat „Dreptate pentru România. Justiţia trebuie să devină cu adevărat un serviciu public în slujba românilor”.

Ședința va începe la ora 15:00, cu prezentarea moțiunii, urmată de dezbateri și vot, potrivit g4media.ro

Încă două moțiuni AUR, împotriva a doi miniștrii-cheie
Încă două moțiuni AUR împotriva a doi miniștrii cheie

„Ora Guvernului” – dezbatere separată pentru Radu Marinescu

Tot luni, de la ora 16:00, ministrul Justiţiei Radu Marinescu este invitat de USR la „Ora Guvernului”, pentru teme considerate „de interes major pentru viaţa politică, economică şi socială”.

Aceste teme vizează:

  • „Oligarhizarea sistemului judiciar” și influențele politice;
  • Lipsa transparenței în numiri și promovări;
  • Corupția și ineficiența sistemului judiciar;
  • Răspunderea magistraților;
  • Meritocrația și distribuirea aleatorie a dosarelor;
  • Fondurile PNRR și „necesitatea corectării legilor justiției” conform recomandărilor europene.

Moțiune împotriva ministrului de Interne

Tot luni, Senatul va dezbate moțiunea simplă împotriva ministrului de Interne Cătălin Predoiu, intitulată
„România are prea mult noroc pentru a mai avea nevoie de politicieni mediocri.

Culpa morală şi eşecul politic al ministrului Cătălin Marian Predoiu”, citându-l pe fostul premier Petre Carp, scrie Agerpres.

Încă două moțiuni AUR, împotriva a doi miniștrii-cheie
Încă două moțiuni AUR împotriva a doi miniștrii cheie

Argumentele AUR

Moțiunea, depusă de senatorul Petrișor Peiu și semnată de 42 de parlamentari din Opoziție, urmărește „evaluarea responsabilităţii politice şi morale” a ministrului Predoiu.

„Într-un stat democratic, funcţia publică nu este un privilegiu pe termen nelimitat, ci o răspundere. Când această răspundere se traduce prin eşecuri repetate, intervenţia Parlamentului devine obligatorie”, se arată în textul moţiunii.

AUR acuză Ministerul Afacerilor Interne de:

  • Politizare excesivă;
  • Ingerințe în concursurile pentru funcțiile de conducere;
  • Încălcarea obligațiilor internaționale și suprapunerea competențelor.

Predoiu, fost ministru al Justiției, este autorul actualelor legi ale justiției, criticate de președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan.

Citește și: AUR lansează manifestul „Opoziție totală”: Vor anticipate

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol