În a doua jumătate a lunii decembrie, Filarmonica „Oltenia” își întâmpină publicul cu o săptămână de referință pentru viața culturală a orașului. Două evenimente deja SOLD OUT marchează finalul Festivalului Internațional Craiova Muzicală și apropierea sărbătorilor de Crăciun, sub semnul tradiției, al excelenței și al bucuriei împărtășite.
Miercuri, 17 decembrie 2025, de la ora 19:00, Filarmonica „Oltenia” celebrează 121 de ani de existență printr-un concert aniversar de anvergură: Simfonia nr. 9 de Ludwig van Beethoven. Considerată un reper absolut al culturii universale, lucrarea reunește orchestra, corul și soliștii într-un mesaj care traversează timpul – un imn al solidarității, al speranței și al umanității. Sub bagheta dirijorului Radu Zaharia, Orchestra Simfonică și Corala Academică ale Filarmonicii „Oltenia”, pregătite de maestrul de cor Pavel Șopov, oferă publicului o seară care încununează nu doar un festival, ci o istorie muzicală de peste un secol.

La doar două zile distanță, vineri, 19 decembrie 2025, Filarmonica propune o altă formă de celebrare: Concertul de Colinde, programat la orele 17:00 și 19:00. Corala Academică a Filarmonicii „Oltenia”, alături de Corul Filarmonicii „Paul Constantinescu” din Ploiești și Corul de copii „Glasuri cristaline”, aduce pe scenă un repertoriu care îmbină colindele românești cu titluri internaționale îndrăgite. Dirijat de Eduard Dinu, concertul devine o întâlnire a generațiilor, a vocilor și a tradițiilor, într-o atmosferă care apropie muzica de sensul profund al sărbătorilor.
Două seri diferite ca expresie, dar unite prin aceeași idee: muzica drept spațiu al comunității, al memoriei și al emoției trăite împreună. O săptămână care confirmă, încă o dată, locul Filarmonicii „Oltenia” în viața culturală a Craiovei.
Filarmonica „Oltenia” este o instituție publică de concerte subvenționată de Primăria Municipiului Craiova și Consiliul Local Municipal.








