Gorj: tânăr reținut pentru că și-a amenințat bunica

Florentina Olaru

Un tânăr din Drăguțești, Gorj, este cercetat penal după ce a pătruns în locuința bunicii sale și a amenințat-o că îi va da foc.

Incidentul care a alertat poliția

Pe 10 decembrie, polițiștii din Târgu Jiu au fost sesizați prin 112 de un bărbat din comuna Drăguțești, care a raportat că nepotul său a încălcat ordinul de protecție. La fața locului s-au deplasat polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Târgu Jiu, pentru verificări.

Detalii despre amenințare

Tânărul de 27 de ani a revenit la locuința bunicii sale, în vârstă de 67 de ani, și a amenințat-o că îi va da foc la casă. Această acțiune i-a provocat femeii o stare de temere și a dus la implicarea autorităților.

Dosar penal și măsuri luate

Pentru fapta sa, polițiștii au întocmit dosar penal pentru amenințare și încălcarea ordinului de protecție. Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul poliției gorjene.

Istoric de conflicte între rude

Din primele verificări a reieșit că între tânărul de 27 de ani și bunica sa există un istoric de infracțiuni: o faptă de distrugere și două furturi între rude, comise între 2021 și 2025.

author avatar
Florentina Olaru
Jurnalist
Distribuie acest articol