Salubritate Craiova se laudă, pentru prima dată, de când își desfășoară activitatea, cu faptul că are mai multe utilaje proprii pentru deszăpezire decât autoutilitare închiriate. Mai exact, este vorba despre 44 de vehicule care aparțin instituției, în timp ce 29 sunt împrumutate, pe bani, din alte părți.
„Iarna vine, iar noi ne vedem de treabă! Zilele acestea, la baza noastră de utilaje au ajuns nouă lame pentru deszăpezire, compatibile cu șapte dintre autoutilitarele noastre, dar și cu două dintre tractoarele flotei auto. Din acest an, și mai multe dintre vehiculele noastre vor avea atât lamă, cât și sărăriță, devenind complet multifuncționale și eficientizând activitatea de iarnă. Astfel, scade nevoia de a închiria alte utilaje, prin această investiție de circa 67.000 de euro (fără TVA) din bugetul propriu. Alături de sărărițele Hilltip cumpărate anul trecut și alături de toate celelalte investiții făcute în utilaje și în adaptarea lor la nevoile actuale, Salubritate Craiova are, acum, cea mai modernă flotă dintotdeauna, pentru a deservi Craiova și cetățenii ei”, a anunțat Salubritate Craiova.
Pentru activitatea de deszăpezire din Craiova se vor utiliza: sare industrială, nisip, clorură de calciu, clorură de magneziu. Pentru ușurarea activității, materialul antiderapant va fi depozitat și în opt (rampe de încărcăre intermediare: 1- Strada Burebista; 2- Rampa militara; 3- B-dul Decebal în parcarea de la Electroputere; 4- Str. Potelu, langa ANL; 5- Str. Prelungirea Bechetului (lânga unitatea militara); 6- Str. Fluturi nr 48; 7 – Baza Logistica (Aleea 1 Simnic); 8-Str. Bucovăț.
Activitatea de deszăpezire pentru iarna 2025/2026 se va desfășura în 10 sectoare, fiind monitorizată de câte 2 dispeceri de operațiuni salubrizare din cadrul S.C. Salubritate Craiova S.R.L., dar si de un reprezentant al UAT, membra ADI ,,SALUBRIS Dolj”, în fiecare sector de activitate.







