Două autoturisme distruse de flăcări în Vâlcea. Intervenții rapide ale pompierilor la Perișani și Drăgășani

Niculescu Andi
#image_title

Două incendii de autoturisme au avut loc astăzi, 29 octombrie, în județul Vâlcea, pompierii militari intervenind prompt pentru a limita pagubele și a împiedica extinderea flăcărilor la alte bunuri.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență „General Magheru” Vâlcea, „primul incendiu a fost anunțat în jurul orei 10:03, în comuna Perișani, unde a acționat un echipaj din cadrul Stației de Pompieri Brezoi, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă”, a precizat maiorul Sorin Albinaru, purtătorul de cuvânt al instituției.

Al doilea eveniment s-a produs câteva ore mai târziu, „în municipiul Drăgășani, în jurul orei 12:42. La fața locului a intervenit un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Drăgășani, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă”, a mai transmis reprezentantul ISU Vâlcea.

Grație acțiunii rapide a pompierilor, ambele incendii au fost localizate și lichidate în scurt timp, fiind evitată propagarea flăcărilor la alte bunuri. Totuși, autoturismele au fost complet distruse. Din fericire, „nu s-au înregistrat victime”, a precizat aceeași sursă.

În urma cercetărilor preliminare, cauzele probabile de izbucnire a flăcărilor sunt diferite: la Perișani, incendiul a pornit cel mai probabil de la un scurtcircuit electric, iar la Drăgășani, flăcările au fost provocate de o scânteie mecanică apărută în compartimentul motor.

- Advertisement -
author avatar
Niculescu Andi
Distribuie acest articol