Avantajul lui Mirel Rădoi în perioada de transferuri

Anghel Catalin
foto: captură video/DigiSport

Mirel Rădoi a dezvăluit cum a stabilit strategia de transferuri la CSU Craiova. În vară, antrenorul a decis să schimbe aproape tot lotul alb-albaștrilor. Mutările au început chiar înainte ca sezonul trecut să se termine, pentru că oltenii știau deja cum vor să abordeze noua ediție de campionat. Tehnicianul trupei din Bănie a renunțat la mulți jucători, printre care Jovan Markovic și Andrei Ivan, ambii considerați vedete la echipă, cu ani în urmă.

Și alți fotbaliști importanți au plecat din Bănie. Este vorba despre Alex Mitriță, Oshima, Căpățână, Maldonado, Zajkov sau Ștefan Bană. Mirel Rădoi spune că nu i-a fost greu să găsească fotbaliști pe care să îi aducă la CSU Craiova. A fost nevoie doar să îi ceară lui Mihai Rotaru, iar treaba dificilă a făcut-o patronul clubului, când a venit vorba de negocieri.

Mirel Rădoi avea deja o listă clară cu jucători. El cunoștea foarte bine mulți fotbaliști români, încă din vremea în care era selecționer la tineret sau la naționala mare a României.

Fiind vorba de jucători români, eu am avut un mare avantaj, îți spun sincer. Și vorbesc despre el deschis, mai ales că am auzit pe unii spunând că am adus poate prea mulți jucători. a fost vorba de 4 ani de activitate pentru mine în care am avut o șansă deosebită. Întâi, la naționala de tineret: am putut să cunosc toți jucătorii români cu potențial născuți din anul 1996 până în anul 2000.

Apoi, selecționer la echipa mare: am convocat 67 de jucători cred, în total. Pentru că era pandemie, îți amintești cum era: convocam 24 pe listă și 10-11 îmi cădeau testați pozitiv… Ei bine, am avut baza asta uriașă, cred că 127 de jucători în total, de la ambele naționale. Plus o listă cu vreo 39 în completare. Practic, eu orice jucător român din ultimii ani fie l-am antrenat, fie l-am monitorizat atent”, a spus Mirel Rădoi, pentru ProSport.

- Advertisement -
author avatar
Anghel Catalin
Distribuie acest articol