Peste 400 de joburi în străinătate pentru șomerii din Mehedinți, prin EURES

Jurnalul Olteniei
Foto: Facebook/ AJOFM Mehedinti
Foto: Facebook/ AJOFM Mehedinti

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Mehedinți anunță, citând rețeaua EURES România, că angajatorii din Spațiul Economic European pun la dispoziția persoanelor interesate 416 locuri de muncă vacante în mai multe țări europene.

Cele mai multe oferte vin din Suedia (130 de posturi), unde sunt căutați operatori de proces, mecanici, electricieni, tehnicieni de laborator, operatori macara și personal în domeniul logisticii.

Germania oferă 90 de locuri de muncă pentru diverse calificări, precum isolator, educatoare/educatori, muncitori în podgorii, zugravi, lucrători în procesarea cărnii, sudori MAG, electricieni și operatori stivuitor.

Italia caută 65 de șoferi de autobuz și lucrători în domeniul sportului și al pregătirii fizice – animatori în centre de vacanță.

Alte țări care oferă locuri de muncă sunt:

- Advertisement -
  • Norvegia – 51 de posturi în industria piscicolă și îngrijirea animalelor
  • Finlanda – 48 de posturi pentru muncitori în prefabricate din beton
  • Spania – 9 posturi pentru tehnicieni ascensoare și montatori ghips-carton
  • Austria – 7 posturi pentru operatori CNC, tehnicieni mecanici și electricieni
  • Malta – 6 posturi pentru manageri, dezvoltatori software și medici veterinari
  • Olanda – 6 posturi pentru culegători de pere
  • Danemarca – 2 posturi pentru dulgher și zidar
  • Slovenia – 1 post pentru dentist
  • Franța – 1 post pentru chirurg stomatolog

Potrivit AJOFM Mehedinți, persoanele interesate pot consulta lista completă a ofertelor accesând site-ul www.anofm.ro/EURES sau se pot adresa agențiilor teritoriale pentru ocuparea forței de muncă din județul de domiciliu sau reședință.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol