Video/ Incendiere cu miză personală: conflict vechi de 10 ani, finalizat cu reținere

Nedelea Raluca
Urmărire ca în filme pe străzile din Băilești
Urmărire ca în filme pe străzile din Băilești

Noaptea trecută, polițiștii Secției 4 din Craiova au reținut un bărbat în vârstă de 45 de ani, bănuit că ar fi incendiat intenționat un autoturism parcat pe strada Prelungirea Teilor. Fapta s-a petrecut în seara zilei de 4 iunie, când un bărbat de 31 de ani a alertat autoritățile, sesizând că un incendiu a izbucnit în habitaclul unei mașini.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul ISU Dolj, care au reușit să stingă flăcările. Nu au existat victime, însă autoturismul a suferit pagube materiale considerabile.

În urma cercetărilor desfășurate de polițiști, autorul faptei a fost identificat ca fiind un bărbat de 45 de ani, din Craiova. Acesta este bănuit că ar fi incendiat mașina care aparținea unui alt bărbat, în vârstă de 44 de ani, tot din municipiu. Surse apropiate anchetei au declarat că între cei doi exista un conflict mai vechi, care trenează de peste zece ani.

Suspectul a fost condus la audieri, iar în baza probelor administrate, polițiștii au dispus reținerea sa pentru 24 de ore. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Dolj și urmează să fie prezentat, în cursul zilei de astăzi, Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, în vederea luării unei măsuri preventive. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.

„În fapt, în seara zilei de 4 iunie a.c., poliţiştii au fost sesizaţi de un bărbat, de 31 de ani, din municipiul Craiova, cu privire la faptul că pe strada Prelungirea Teilor, un incendiu se manifestă în habitaclul unui autoturism.

- Advertisement -

Pompierii din cadrul ISU Dolj deplasaţi la faţa locului au acţionat şi lichidat incendiul, în urma evenimentului fiind produse doar pagube materiale. În urma cercetărilor efectuate şi a activităţilor investigativ-operative desfăşurate de către poliţişti, a fost identificat un bărbat de 45 de ani, din municipiul Craiova, bănuit de distrugere prin incendiere a autoturismului ce aparține unui bărbat de 44 de ani, din municipiul Craiova.

Bărbatul de 45 de ani a fost condus la audieri, iar, în baza probatoriului administrat, polițiștii l-au reținut pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj”, a declarat agent principal Andreea Mateescu, purtător de cuvânt al IPJ Dolj.

author avatar
Nedelea Raluca
Distribuie acest articol