Juan Bauza se întoarce în România: „Clauza a expirat în decembrie”

Anghel Catalin

Juan Bauza se întoarce în România. Mijlocașul argentinian a fost împrumutat de FCU Craiova în Emirate, la formația Banyias, care avea o clauză de transfer definitiv, pe care putea să o activeze în luna decembrie a anului 2024. Nu s-a întâmplat așa, iar Adrian Mititelu spune că vedeta echipei sale se va întoarce în țară.

FCU Craiova este tot în Liga 2 și acolo va fi și în sezonul viitor. Sunt șanse mici ca Juan Bauza să rămână în Bănie. Adrian Mititelu așteaptă noi oferte pentru mijlocaș și speră să îl vândă pentru cel puțin 2 milioane de euro, în România sau în străinătate.

Mi-a părut rău că a părăsit România, putea să ajute foarte mult orice echipă de la noi, și FCSB, și CFR Cluj. Dacă echipă noastră promova, îl țineam și chiar voiam să ii dau un contract mare la început, pe 5 ani, pentru că aduce undeva la 20-30% valoare unei echipe, eu îl știu, îl simt cel mai bine. Nu va rămâne fără echipă, de asta să fiți siguri.

Poate vine o ofertă chiar la Banyias, dar pe o sumă mai mică. Din păcate, clauza sa a expirat în decembrie. Sunt mulți care vor să profite, că suntem în liga a doua și nu am promovat, și vor să negocieze în termenii lor, dar nu o să fie așa. Din ce am auzit și am vorbit cu oamenii de acolo, am fost plecat în zonă și am discutat, a fost cel mai bun de la ei și unul dintre cei mai buni din campionat”, a spus Mititelu, potrivit GSP.ro.

Distribuie acest articol