Vladislav Blănuță traversează cel mai bun sezon din carieră. A înscris 11 goluri în prima ligă a României, pentru U Cluj, formație la care este împrumutat de FCU Craiova. Atacantul este implicat în lupta pentru titlu și a ajuns om de bază în echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău.
Adrian Mititelu încearcă să îl vândă pe Vladislav Blănuță cât cota jucătorului încă este una bună. Potrivit Transfermarkt, vârful este evaluat la suma de 1,3 milioane de euro. Patronul de la FCU Craiova își dorește să scoată aproape dublul acestei sume, pentru un eventual transfer.
Clujenii ar vrea să îl păstreze pe Vladislav Blănuță, dar nu își permit să plătească atât cât cere în acest moment Adrian Mititelu. Aceștia ar fi dispuși să negocieze, pentru un preț mai bun sau chiar pentru un nou împrumut al atacantului la „U”.
„Noi îl considerăm pe Blănuță un jucător foarte important pentru noi. Și normal că ne-am dori să îl avem la U Cluj și de la vară. În plus, el se simte și foarte bine la noi la echipă. Dar nu știm dacă vom și reuși să îl mai avem pe Blănuță de la vară. Trebuie să discutăm și cu Adrian Mititelu. Să vedem în ce condiții am putea să continuăm cu Blănuță. Însă, eu cred că șanse mai mari am avea totuși pentru un împrumut al lui Blănuță pe încă un sezon. Bine, asta depinde și de cum vor decurge negocierile domnului Mititelu cu alte echipe pentru un transfer definitiv al lui Blănuță. Noi credem că domnul Mititelu vrea să îl vândă deoarece este greu de crezut că poate să îl țină pe Blănuță să joace în Liga 2”, Radu Constantea, președintele clubului ardelean, conform ProSport.