De Ziua Jandarmeriei Române jandarmii doljeni au pregătit o serie de activități pentru a celebra cei 175 de ani de existență. Joi au organizat Ziua Porților Deschise, iar elevii mai multor școli din Craiova au putut să vadă exercițiile demonstrative ale acestora, dar și expoziția tehnică. Tot joi, în cadrul unei conferințe de presă, jandarmii doljeni au prezentat bilanțul primei părți a anului 2025. Ziua Jandarmeriei Române are loc pe data de 3 aprilie.
Misiunile de ordine publică ale acestora au crescut cu 3%, față de prima parte a anului trecut, iar misiunile de asigurare a ordinii publice au scăzut cu 5 %, față de 2024.
„În trimestrul I 2025, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean „Mihai Bravul” Dolj a planificat, organizat şi executat un număr de 3.181 misiuni de ordine publică cu un efectiv de peste 5.463 jandarmi, în creștere cu 3% a misiunilor executate, față de primul trimestru al anului 2024.
În această perioada, jandarmii doljeni au organizat și executat 33 misiuni de asigurare a ordinii publice cu un efectiv de peste 542 jandarmi, în scădere cu 5 % faţă de perioada similara a anului 2024, din care: 13 misiuni la evenimente sportive, 3 cultural – artistice, 9 manifestări de protest, 5 comemorativ – religioase, 2 vizite oficiale și 1 manifestare promoțională
Trebuie subliniat faptul că în urma ședințelor de analiză a riscurilor și vulnerabilităților prognozate, dispozitivele specifice au fost permanent adaptate și dimensionate, iar ca urmare a implementării conceptului de dialog și a măsurilor preventive, toate manifestările de protest au fost gestionate eficient, nefiind desfășurate acțiuni de intervenție pentru restabilirea ordinii publice.
Pe timpul executării misiunilor de asigurare a ordinii publice, au fost constatate 16 situații de încălcare a legislației, fiind întocmite actele de sesizare pentru 3 fapte de natură penală și aplicate 15 sancțiuni contravenționale în valoare de 2.800 lei.
Una din prioritățile acționale ale unității în perioada de referință a constituit-o participarea activă în sistem integrat la menţinerea ordinii şi siguranţei publice, atât în mediul urban cât și rural, în special în zona instituțiilor de învățământ preuniversitar, dar şi în zonele speciale constituite de către structurile de poliție, în vederea creşterii gradului de siguranţă a cetăţenilor. În perioada de referință au fost organizate şi desfăşurate un număr de 1.511 misiuni de menţinere a ordinii publice, cu un efectiv de 2.749 jandarmi, fiind constatate 56 infracţiuni și aplicate 171 sancţiuni contravenţionale în valoare de 45.400 lei.
De asemenea, pentru creșterea climatului de ordine și siguranță publică, îndeosebi în cadrul Planului Național de Acțiune al MAI ”Blocada”, au fost executate un număr de 302 acțiuni în cooperare cu I.P.J. Dolj cu un efectiv de peste 1.264 jandarmi pe timpul cărora au fost constatate 46 infracţiuni, au fost aplicate 24 sancţiuni contravenţionale în valoare de 4.700 lei și a fost depistat un urmărit național.
Totodată, în baza Planului de măsuri al MAI pentru intensificarea activităților de prevenire și combatere a traficului și consumului ilicit de droguri, au fost executate 9 acțiuni pentru prevenirea şi combaterea traficului ilegal cu droguri, ocazie cu care au fost constatate 10 fapte de natură penală, actele de constatare fiind transmise către structurile DIICOT pentru continuarea cercetărilor”, spune Colonel Laurențiu Vînturiș, Inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean „Mihai Bravul” Dolj.
Pe linia silvică s-au organizat 19 acțiuni, iar pentru combaterea delictelor la regimul piscicol s-au efectuat 21 de acțiuni. Jandarmii doljeni au constatat 10 fapte de natură penală, în regimul silvic și în cel piscicol, și au aplicat un număr de 170 amenzi în valoare totală de 45.300 lei.
„În contextul aderării României la spațiul Schengen și al eliminării controalelor la frontieră, în conformitate cu planul de măsuri instituțional, pentru diminuarea riscului la adresa ordinii siguranței publice la frontierele terestre de pe raza județului Dolj, Inspectoratul de Jandarme acționează zilnic în sistem integrat cu Inspectoratul de Poliție al județului Dolj, dar desfășoară periodic și activități de control în cooperare cu Serviciu Teritorial al Poliției de Frontieră și Inspectoratul General pentru Imigrări. Exemplificăm 302 acțiuni în cooperare cu IPJ Dolj, cu un efectiv de 1.264 de jandarmi, 34 de acțiuni în cooperare cu Poliția de Frontieră și Serviciul pentru Imigrări Dolji.
Nu în ultimul rând, desfășurăm activități specifice și pe linia activităților de suport, sens în care și în acest trimestru, ca și în anul precedent, am acordat o atenție deosebită modernizării spațiilor și condițiilor optime de lucru și de muncă ale personalului unității, fiind efectuate mai multe lucrări de modernizare, în deosebi pentru structurile teritoriale. De asemenea, pe linia accesării fondurilor externe, nerambursabile, la nivelul unității, sunt desfășurate activități specifice și urmează să semnam un contract cu Ministerul Energiei, pe linia programului surse regenerabile de energie și stocarea energiei, printre două obiective de investiții și anume centrale fotovoltaice trifazate.
Ca și până în prezent și în perioada următoare, principalele direcții de acțiune ale jandarmilor doljeni sunt în principal creșterea gradului de siguranță a cetățeanului prin gestionarea eficientă a misiunilor din competență, asigurarea eficienței acțiunii de prevenire și combaterea faptelor antisociale, optimizarea securității fizice a obiectivelor și transporturi speciale, gestionarea eficientă a misiunilor de ordine și siguranță publică pe timpul campaniei electorale și a celor două tururi de scrutin al alegerilor pentru președintele României din luna mai, eficientizarea managementului structurilor de suport și dezvoltarea capacității administrative la nivel de unitate”, a mai adăugat Comandant al Grupării de Jandarmi Mobilă Craiova, General de brigadă Mirea Cosmin.