Pregătiri de Paști, în Drobeta-Turnu Severin. Se face curățenie

Jurnalul Olteniei
1 Min Read

Municipiul Drobeta-Turnu Severin se pregătește de Paști. Autoritățile au început curățenia de primăvară.

„Am dat startul unei ample campanii de igienizare și întreținere a spațiilor publice din întreg municipiul, pentru ca orașul să întâmpine primăvara într-un mediu curat și primitor. Echipele de intervenție sunt deja pe teren, lucrând intens în parcuri, cartiere și zonele cele mai frecventate ale orașului, lucrările incluzând: înlocuirea mobilierului urban deteriorat; igienizarea locurilor de joacă; plombarea străzilor și a trotuarelor; refacerea marcajelor rutiere și alte intervenții necesare, după sezonul rece; toaletarea vegetației; reamenajarea suprafețelor de gazon; plantarea de arbori și arbuști decorativi, în zonele care necesită reamenajare”, declară primarul Marius Screciu.

Se fac lucrări de curățenie și întreținere și în Cimitirul Sf. Gheorghe, cel mai mare din oraș, și se va interveni și în celelalte cimitire.

„Ne-am propus să finalizăm această amplă acțiune până în preajma sărbătorilor pascale. Totodată, lucrările de întreținere și regenerare urbană vor continua într-un ritm susținut în toate zonele municipiului”, a mai declarat Marius Screciu, primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin.

Distribuie acest articol