Doi dintre bărbaţii care sunt cercetaţi de procurorii DIICOT pentru trădare şi constituirea unei grupări pentru a „ştirbi suveranitatea şi independenţa” României au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile, în urma deciziei luate de Curtea de Apel Bucureşti joi seară. Este vorba de Adrian Robertin Dinu și Marius Semeniuc, acuzați de trădare și legături cu agenți ai Rusiei.
Alți patru membri ai grupării au fost plasați sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, respectiv Ștefan Mateescu, Raul – Mihail Lupu, Georgică – Cristian Atitiene și Radu Pompiliu Șofran. Aceștia au mai multe restricții, printre care și interdicția de a pleca din România.
„Admite propunerea de arestare preventivă, formulată de Ministerul Public –Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Structura Centrală – Structura Centrală- Secţia de Combatere a Infracţiunilor de Terorism şi a Criminalităţii Informatice, în dosarul de urmărire penală nr. 6758/19/P/2024 în ceea ce îi priveşte pe inculpaţii Dinu Adrian-Robertin şi Semeniuc Marius. Dispune arestarea preventivă a inculpaţilor Dinu Adrian-Robertin şi Semeniuc Marius pe o durată de 30 de zile, începând cu data punerii în executare a măsurii. Dispune emiterea mandatului de arestare preventivă în ceea ce îi priveşte pe inculpaţii Dinu Adrian-Robertin şi Semeniuc Marius”, scrie în minuta instanţei, potrivit News.ro.
Decizia Curţii de Apel Bucureşti nu este definitivă şi poate fi contestată în termen de 48 de ore de la comunicare.
Şase persoane au fost reţinute joi de procurorii DIICOT fiind suspectate de trădare şi că au constituit o grupare cu scopul de a „ştirbi suveranitatea şi independenţa statului român prin subminarea politică şi a capacităţii de apărare a ţării”.
Gruparea, intitulată „Comandamentul Vlad Ţepeş”, s-a dezvoltat pe tipul unei structuri militare, în dosar fiind cercetat, ca suspect, generalul maior în retragere Radu Theodoru, în vârstă de 101 ani.
Membrii grupării au intrat în contact cu agenţi străini, în România şi în Rusia, şi au făcut demersuri pentru negocieri cu factori politico-militari externi privind retragerea României din NATO, înlăturarea ordinii constituţionale, desfiinţarea partidelor, instalarea unui nou Guvern, schimbarea numelui ţării, a drapelului şi imnului, susţin anchetatorii.
În ianuarie, doi dintre inculpaţi s-au deplasat la Moscova, unde au intrat în contact cu persoane dispuse să sprijine demersurile organizaţiei cu privire la preluarea puterii de stat în România, potrivit procurorilor DIICOT.








