Oficiali americani și ruși de rang înalt au încheiat marți, în Arabia Saudită, primele lor discuții privind încetarea războiului din Ucraina.
Primele declarații după finalizarea discuțiilor de patru ore și jumătate vorbesc despre stabilirea unui “mecanism de consultare pentru a aborda (factorii) iritanți ai relației” Washington – Moscova, în timp ce, emisarii Moscovei au spus că tratativele au fost „serioase” și „pozitive”, scrie hotnews.ro
„Un apel telefonic urmat de o întâlnire nu este suficient pentru a stabili o pace durabilă”, a declarat Tammy Bruce, purtătoarea de cuvânt a departamentului, după întâlnirile din Arabia Saudită.
„Președintele Trump vrea să oprească crimele; Statele Unite doresc pacea și își folosesc puterea în lume pentru a aduce țările împreună. Președintele Trump este singurul lider din lume care poate convinge Ucraina și Rusia să fie de acord cu acest lucru”, a mai spus Tammy Bruce.
Într-un briefing, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a afirmat că la Riad a fost făcut „primul pas” dintr-o călătorie lungă și dificilă pentru a pune capăt războiului din Ucraina, iar o următoare reuniune la nivel înalt cu participarea Kievului și a Europei face parte din planul de soluționare a războiului.
Potrivit unui comunicat furnizat de Departamentul de Stat, SUA și Rusia au convenit:
- Să instituie un mecanism de consultare pentru a aborda problemele care afectează relația bilaterală, cu obiectivul de a lua măsurile necesare „pentru a normaliza funcționarea misiunilor noastre diplomatice”.
- Să desemneze echipele la nivel înalt pentru a începe „să lucrăm la o cale de a pune capăt conflictului din Ucraina cât mai curând posibil, într-un mod care să fie durabil, sustenabil și acceptabil pentru toate părțile”.
- Să pună bazele unei cooperări viitoare în chestiuni de interes geopolitic reciproc și în ceea ce privește oportunitățile economice și „de investiții istorice care vor rezulta în urma încheierii cu succes a conflictului din Ucraina”.
- Să rămână angajate pentru a se asigura că procesul avansează într-un mod „oportun și productiv”.
Mike Waltz, consilierul SUA pentru securitate națională, a afirmat într-un briefing că „trebuie să se pună capăt permanent războiului din Ucraina”.
„Vor exista discuții privind teritoriul și garanțiile de securitate”.
Însă, un plan de pace invocat de Fox News, care citează surse diplomatice străine, vorbește despre organizarea de alegeri în Ucraina înainte de semnarea unui acord final de pace. Aceasta este o cerință a Moscovei, care susține că Volodomir Zelenski nu mai are legitimitate în calitate de președinte al Ucrainei.
„Putin evaluează probabilitatea alegerii unui președinte marionetă ca fiind destul de mare și este, de asemenea, convins că orice alt candidat decât actualul președinte al Ucrainei va fi mai flexibil și mai pregătit pentru negocieri și concesii”, au declarat sursele diplomatice, scrie g4media.ro
”Numai Trump poate pune capăt războiului din Ucraina”
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a declarat că, doar președintele american Donald Trump a fost capabil să „ducă războiul (din Ucraina) la o concluzie”.
„În doar câteva luni, președintele Trump a schimbat întreaga discuție globală, nu dacă războiul se va încheia, ci doar cum se va încheia. Numai președintele Trump poate face asta”, a declarat Rubio după discuțiile de la Riad cu oficialii ruși, potrivit hotnews.ro și CNN.
Rubio a adăugat marți că Trump dorește ca războiul din Ucraina să se încheie într-un mod care să fie „corect, durabil, sustenabil și acceptabil” pentru toate părțile implicate în conflict.
Rubio a precizat că echipele americană și rusă aflate marți la Riad au „convenit asupra obiectivului”.
„Scopul este de a pune capăt acestui conflict într-un mod corect, durabil, sustenabil și acceptabil pentru toate părțile implicate”, a declarat Rubio. „Cum arată acest lucru – ei bine, despre asta va fi vorba în cadrul angajamentului continuu”, a adăugat șeful diplomației americane.
Rubio a mai declarat că Uniunea Europeană, care a fost exclusă de la discuțiile de marți, „va trebui să fie la masă la un moment dat”, deoarece a impus sancțiuni Moscovei din cauza invaziei din Ucraina.
Totodată, oficialii americani au declarat că nu a fost stabilită o dată pentru un summit între președintele american Donald Trump și președintele rus Vladimir Putin.
Serghei Lavrov: Rusia se opune trimiterii de trupe în Ucraina de către orice membru NATO
La rândul lui, ministrul rus de Externe Serghei Lavrov a declarat după întâlnire că cele două părți au căzut „practic de acord” cu privire la restabilirea funcționării ambasadelor de la Washington și Moscova.
Lavrov a mai spus că discuțiile cu Ucraina vor începe și vor fi regulate odată ce SUA vor numi echipa însărcinată să ia parte la aceste tratative.
Șeful diplomației ruse a mai spus că desfășurarea de trupe NATO în Ucraina, sub orice steag, este inacceptabilă pentru Rusia.
„Le-am explicat astăzi omologilor noștri că președintele rus Vladimir Putin a subliniat în mod repetat că preluarea Ucrainei de către NATO ar fi o amenințare directă la adresa intereselor Rusiei și o amenințare directă la adresa suveranității noastre”, a spus ministrul de Externe al Rusiei într-un briefing.
„Am motive să presupun că partea americană a început să înțeleagă mai bine poziția noastră, pe care am expus-o din nou în detaliu, cu referințe specifice, pe baza numeroaselor declarații ale președintelui [Vladimir] Putin”, a completat Serghei Lavrov, în urma discuțiilor cu delegația americană la Riad.








