Concedierile fără calcule exacte pot crea mai mult rău decât bine

Niculescu Andi

Mulți bugetari au votat PSD sau PNL de teama că un Guvern suveranist i-ar lăsa fără loc de muncă. Ei bine, actualul guvern este disperat din cauza deficitului bugetar și datoriei publice și anunță concedieri.

Peste 20 de mii de bugetari ar putea rămâne șomeri după marea restructurare pregătită de Guvern. Anunțul a fost făcut chiar de ministrul de Finanțe, Tanczos Barna. 

Teama noastră, dar și a altora care au trăit multe în ultimii 30 de ani, este că aceste concedieri vor viza de multe ori profesioniști sau exact oamenii cu mai puține pile și relații de partid și că vor face mai mult rău decât bine.

Pentru că orice măsură care pare logică poate aduce pierderi. Acești oameni, cei concediați, vor trebui plătiți cu ajutoare de șomaj. Un an că toți au vechime. Unii vor intra în concedii de creștere a copilului, alții se vor interna și se vor da bolnavi, pentru că nu poți concedia un om în concediu medical sau de odihnă, unii vor deschide acțiuni în instanță și o parte din ei sigur vor câștiga procesele pentru că mereu așa se întâmplă. Va fi o luptă. Și la urma urmei salariile acestor 20 de mii de oameni ajută alte firme private, alți oameni să câștige un ban. Un frizer, un patiser, un covrigar, un taximetrist. Habar nu avem că nimeni nu face calcule.

Și nu face analize. Acum câțiva ani cineva susținea că ar trebui interzis fumatul  pentru că este nociv , interzisă comercializarea tutunului. Măsura pare una bună care ar duce în viitor la mai puține decese cauzate de fumat. Pe termen scurt, ar însemna însă peste 2 milioane de euro zilnic pierdute de stat din taxe și accize neîncasate de la tutun. Iar viciul ar  continua să afecteze mare parte din populație care doar ar contribui la îmbogățirea unor contrabandiști.

- Advertisement -

Dacă am scos prostituția în afara legii și nu am vrut să o legalizăm, nu am rezolvat nimic cu moralitatea . Dovadă sunt sutele de anunțuri despre servicii și tarife oferite de fete postate pe diverse site-uri. Deci prostituția există doar că noi  ca țară nu aducem niciun ban la buget din această ocupație așa cum aduc foarte multe țări. Și nu aducem nimic la conturile de CAS și CASS, deși chiar și la un salariu minim cele peste 40 de mii de practicante din „industria plăcerii” ar contribui lunar serios financiar.

Câți bugetari vor fi în final concediați și cu ce consecințe, nimeni nu știe. Cert este că nimeni din sectoarele acestea nu mai lucrează. Nu mai stă cu mintea la muncă. Fiecare caută o variantă pentru a se transfera în altă unitate bugetară mai sigură, pentru a-și securiza postul. Este o viermuială de oameni care nu mai muncesc, ci își folosesc relațiile, pilele, poate uneori și corpul pe lângă minte, pentru a-și salva jobul.

author avatar
Niculescu Andi
Distribuie acest articol