luni, octombrie 7, 2024

Succes pentru SCM în prima manșă cu Dunajska Streda

După un an de pauză, handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au revenit în cupele europene și au jucat pe propriul teren în compania campioanei din Slovacia, Dunajska Streda.

Elevele lui Bent Dahl și-au dorit un succes clar pentru a rezolva în mare parte problema calificării în turul următor al Liga Europei EHF. Oltencele au avut parte, însă, de un adversar arțăgos care și-a vândut scump pielea. Lucrurile au decurs relativ bine în prima parte a meciului. SCM a avut avantaj maxim de patru goluri și a intrat la cabine cu 14-11. În repriza secundă oaspetele au jucat mai bine și a egalat la 16. A urmat o perioadă excelentă pentru SCM care a avut și șase goluri avans, 26-20 dar la final avantajul s-a micșorat la două goluri, 28-26.

Echipa de la poalele Capelei rămâne în continuare favorită la calificare, dar elevele lui Dahl trebuie să fie atente la returul din Slovacia care va avea loc pe 13 octombrie.