joi, octombrie 10, 2024

Debut cu dreptul pentru municipali. Start lansat spre promovare

Fotbaliștii de la SCM Râmnicu Vâlcea au debutat cu dreptul în noua ediție de campionat, cu obiectivul de promovare în Liga a II-a. Elevii lui Beza au primit vizita minerilor de la Jiul Petroșani care au pierdut la scor de neprezentare. Scorul a fost deschis de Cosmin Neagu, după 30 de minute de joc, după un șut plasat de la marginea careului după ce formația din Zăvoi dominase cu autoritate. Ortacii au rămas în inferioritate numerică din minutul 70 și SCM a profitat la maximum și s-a desprins pe tabela de marcaj. Bogdan Rusu, după un contraatac ca la carte și Ivan din lovitură de la 11 metri au mai punctat pentru succesul clar al vâlcenilor. În runda viitoare, SCM joacă tot împotriva unei echipe minerești, în deplasare cu Gilortul Tg. Cărbunești.

Celelalte formații vâlcene din Seria a VIII-a, Viitorul Dăești și Sparta Râmnicu Vâlcea au avut meci direct la baza sportivă de la Fedeleșoiu. După 90 de minute spectaculoase s-a terminat egal, 3-3.