luni, octombrie 28, 2024

Daria Silişteanu, aur în proba de 100 m spate la Europenele de juniori

Înotătoarea română Daria-Măriuca Silişteanu a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri spate, duminică, la Campionatele Europene de juniori de la Vilnius (Lituania), anunță Agenția Națională pentru Sport.

Silişteanu, cronometrată cu timpul de 1 min 00 sec 72/100, a fost urmată de Lora Komoroczy (1:01,39), campioana probei în 2023, și de Estella Tonrath Nollgen (1:01, 49).

În proba similară masculină, Alexandru Constantinescu s-a clasat în imediata apropiere a podiumului (locul patru), în 55 sec 38/100, devansat de italianul Daniele Del Signore (54.68), de irlandezul John Shortt (54.74) şi de cehul Jakub Jan Krischke (55.18).

România încheie această ediție a Europenelor pentru juniori cu șapte medalii: patru de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture), Robert-Andrei Badea (200 m mixt, 400 m mixt) și Daria Silișteanu (100 m spate), două de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), şi una de bronz, obţinută de Alexandru Constantinescu (200 m spate).

România a încheiat competiția din Lituania pe locul al cincilea în clasamentul pe medalii, grație celor șapte distincții cucerite de tinerii înotători.