Conferința „Intersecții culturale: de la Dimitrie Cantemir la Alexandru Duțu”, la Aman

Delia Pătru

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” organizează sâmbătă, 7 octombrie 2023,  conferința „Intersecții culturale: de la Dimitrie Cantemir la Alexandru Duțu, conferință susținută de Ștefan Lemny.

Ştefan Lemny, este istoric român naturalizat francez. Doctor în istorie, specialist în istoria culturală a secolului al XVIII-lea. Este responsabil de colecțiile de istorie ale Bibliothèque Nationale de France.

 Dintre volumele publicate: Originea și cristalizarea ideii de patrie îin cultura română (1986), Sensibilitate și istorie în secolul XVIII românesc (1990), Jean-Louis Carra, parcours d’un révolutionnaire (1743-1793) (2000), Întâlniri cu istoria în secolul XVIII românesc. Teme și figuri din spațiul românesc (2003), Pagini de istorie culturală. Idei, mentalități, interferențe (2012).

Conferința „Intersecții culturale: de la Dimitrie Cantemir la Alexandru Duțu, face parte din Conferința anuală a  Institutul de Cercetări Socio-Umane din Craiova „C. S. Nicolăescu – Plopșor, desfășurată la Craiova, în perioada 5 – 7 octombrie 2023.      

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol