VIDEO/ Doljean reținut după ce a furat mai multe telefoane mobile

Delia Pătru

Un bărbat de 32 de ani, din comuna Sopot a fost reținut de polițiștii din cadrul Secţiei 3 Poliţie Craiova după ce a furat, din incinta unei societăți comerciale, trei telefoane mobile, fiind creat un prejudiciu de 13.097 de lei.

”În dimineaţa zilei de 28 iulie a.c., poliţiştii au fost sesizaţi de un bărbat, din municipiul Craiova, cu privire la faptul că, la data de 25 iulie a.c., din incinta unei societăți comerciale, persoane necunoscute, prin forțarea a două vitrine, ar fi sustras trei telefoane mobile, fiind creat un prejudiciu de 13.097 de lei. În urma cercetărilor efectuate de poliţişti a fost identificat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Sopot, bănuit de comiterea faptei, acesta fiind condus la audieri. De asemenea, la data de 30 iunie a.c., bărbatul ar mai fi sustras un telefon mobil din incinta unei alte societăți comerciale, prejudiciul creat fiind în valoare de 5.999 de lei”, potrivit IPJ Dolj.

Bărbatul de 32 de ani a fost reţinut de poliţişti, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracțiunii de furt calificat, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj. Persoana reținută va fi prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova în vederea luării unei măsuri preventive.

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol