Caracal. Taxa specială de salubrizare se majorează de la 1 iulie

Nica Alexandru

Locuitorii din Caracal vor scoate mai mulți mai bin buzunar pentru gunoi. La solicitarea operatorului de salubrizare care îşi desfăşoară activitatea la nivelul judeţului Olt, referitor la majorarea preţurilor la gunoi începând cu data de 1 iulie, consilierii locali ai municipiului Caracal au luat act de acestă solicitare şi au fost nevoiti să emită o hotărâre de consiliu prin care să alinieze majorarea preţurilor cu taxa de salubrizare care a fost impusă persoanelor fizice şi juridice începând cu luna martie a anului 2022

Potrivit gazetaoltului.ro, în urma acestei hotărâri, luată de Consiliul Local în şedinţa ordinară din data de 28 iunie,  începând cu 1 iulie valoarea taxei de salubrizare  creşte de la 11,75 lei/lună /persoană, la 15,1lei/lună/ persoană.

„Noi  facem parte din acestă asociaţie, hotărârea aparţine tuturor localităţilor şi a fost lută în urma unui raport al specialiştilor în mediu prin care ni s-a comunicat că judeţul Olt nu se încadrează în limitele legale. Noi trebuie să avem un  grad de selectare a deşeurilor reciclabile   de 35% , ori în momentul acesta tocmai datorită acestui indicator care nu a fost realizat întervine majorarea. Ce măsuri putem să luăm noi în viitor la Caracal?  Pentru că deşii  este o taxa care se aplică în toate localităţile judeţului, noi putem să luăm nişte măsuri care să vină în sprijinul nostru al localităţii. În acest sens avem proiectul cu eco insulele care urmează să fie impelementat, fabrica de deşeuri-un proeict pe care o să-l aprobăm în luna august, sunt cu siguranţă două dintre  măsurile  care le vom lua alături de alte programe menite să ne ajute în acest sens”, a spus Ion Doldurea, primarul municipiului Caracal, conform sursei.

author avatar
Nica Alexandru
Distribuie acest articol