Puțini elevi surzi iau Bacalaureatul. „Examenele nu sunt adaptate acestor copii”

Jurnalul Olteniei

Adriana Săftoiu, fost consilier prezidențial, a vizitat, joi, Liceul Tehnologic Special „Beethoven” din Craiova. Ulteriori, autoarea cărții „Simfonia semnelor” a participat la o conferință de presă, la sediul PNL Dolj, alături de deputatul Nicolae Giugea și de Ion Daniel Alexandru – inspector general al ISJ Dolj.

S-a vorbit foarte puțin despre politică și mai mult despre copiii cu nevoi speciale. S-a pus accentul pe egalitatea de șanse și pe marile probleme pe care le au legile educației din România. Adriana Săftoiu a explicat faptul că un elev surd nu poate susține examenele în același mod cum o face un elev care aude.

M-am întâlnit cu elevii și profesorii de la Liceul Beethoven din Craiova. M-am bucurat foarte tare pentru că am reușit să ajung aici. Probabil aveți aici unul dintre cele mai bune exemple despre cum își bate joc sistemul despre copiii surzi. Sub 0,1% dintre copiii din școlile de surzi reușesc să ia Bacalaureatul. Asta nu pentru că ei nu ar fi deștepți, ci pentru că examenele nu sunt adaptate acestor copii. Vorbim despre faptul că noi avem o lege, promulgată de președintele României, care a intrat în vigoare acum 2 ani. Prin această lege, limba semnelor române este recunoscută drept limba maternă a persoanelor surde. Încercați să vă puneți în situația unei persoane care se naște surdă și care nu a auzit niciodată limba română, nu gândește în limba română. Nu au putea să spui că are ca limbă maternă limba română, chiar dacă este cetățean român. Pentru acești copii e foarte greu să susțină un examen de Bacalaureat sau o Evaluare Națională la fel ca un auzitor. În limba semnelor române nu există semn special pentru prepoziții sau conjuncții”, a declarat fostul consilier prezidențial.

Adriana Săftoiu este autoare cărții „Simfonia semnelor”. Este vorba despre o carte care prezintă situația persoanelor care folosesc limbajul semnelor, despre o lume pe care puțini o înțeleg cu adevărat.

Când comunică, uneori, ai senzația că pur și simplu este o simfonie. Ar trebui să vedeți această imagine, momentul în care am invitat tineri surzi să interpreteze imnul României în limba semnelor. Efectiv este ca o simfonie. Asta dacă ești nu doar empatic”, a explicat Adriana Săftoiu.

Ion Daniel Alexandru este și el de părere că legile educației ar trebui modificate, pentru ca fiecare elev să aibă șanse egale la examene și nu numai. Inspectorul general al ISJ Dolj are convingerea că, în urma dezbaterilor purtate pe legile educației și cu ajutorul amendamentelor depuse în acest sens, elevii cu nevoi speciale vor avea ocazia să învețe într-un sistem corect.

Vorbim despre copiii speciali, care trebuie să învețe în școli speciale și cărora trebuie să le arătăm o atenție deosebită. Se tot vorbește despre egalitatea de șanse. Egalitatea de șanse pentru elevii cu nevoi speciale, cu dizabilități sau proveniți din medii defavorizate. E un lucru bun că din toate aceste nevoi ale sistemului educațional s-a ajuns la concluzia că trebuie să apară o nouă lege a educației. Sunt legi necesare, care trebuie să fie adaptate nevoilor zilei, realităților pe care le întâlnim fiecare dintre noi în permanență. Trebuie să facem investiții în educație, în crearea unor infrastructuri pe măsura necesităților, dar și alte schimbări sunt necesare. Cum este și în cazul examenului de Bacalaureat diferențiat. Este nevoie de examene pe care să le poată susține cu șanse egale toți copiii. Este o realitate faptul că elevii speciali din școlile speciale susțin examenele în aceleași condiții cu ceilalți elevi. De aceea, sunt convins că în urma dezbaterilor ce au fost purtate pe legile educației, în urma amendamentelor depuse în Parlament, va fi adoptată o formă cât mai apropiată de necesitățile momentului”, a spus Ion Daniel Alexandru.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol