Olt. Polițiștii au ridicat aproape 200 de kilograme de articole pirotehnice

Grosu Claudia

Polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt au efectuat, pe 4 iunie, controale la trei societăți comerciale, din municipiul Slatina, unde au identificat mai multe obiecte de distracție pe bază de amestecuri pirotehnice, expuse în interiorul punctelor de lucru, în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale.

Astfel, la cele trei societăți comerciale, polițiștii au identificat, în total, 26.749 de articole pirotehnice, în valoare de 18.600 de lei, ce cântăresc aproximativ 200 de kilograme.

Polițiștii au întocmit acte procedurale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de orice operațiuni cu articole pirotehnice, efectuate fără drept, faptă prevăzută și pedepsită de articolul 37 litera a, din Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive, republicată, iar articolele pirotehnice au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.

Foto: ARHIVA

author avatar
Grosu Claudia
Distribuie acest articol