Un gorjean și-a bătut tatăl și soția după ce a băut

Anghel Catalin

Polițiștii gorjeni au reținut un bărbat care și-a bătut tatăl și soție. Individul a fost denunțat de bătrânul de 69 de ani. Un echipaj din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Târgu-Cărbunești a mers la fața locului și a stabilit faptul că bătaia ar fi pornit din cauza alcoolului.

,,Din primele cercetări efectuate de polițiști la faţa locului s-a stabilit că, în timp ce persoanele se aflau la domiciliu, pe fondul consumului de alcool, s-a iscat un conflict spontan, în timpul căruia bărbatul de 40 de ani ar fi exercitat acte de violență asupra tatălui său. Victima a refuzat solicitarea unui echipaj al ambulanței pentru transportarea la spital. Totodată, polițiștii au întocmit un formular de evaluare a riscului, ocazie cu care s-a luat măsura emiterii unui ordin de protecție provizoriu, față de agresor, fiindu-i aduse la cunoștință restricțiile impuse de acesta”, au transmis reprezentanții IPJ Gorj.

Potrivit oamenilor legii, în aceeași după-amiază, bărbatul de 40 de ani a avut un conflict cu soția sa, în vârstă de 33 de ani. Și în acest caz, polițiștii au dispus emiterea unui ordin de protecție provizoriu. În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de violenţă în familie, iar în continuarea cercetărilor, agresorul a fost reţinut, pe bază de ordonanță, pe o perioadă de 24 ore.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol