SCM U Craiova nu joacă în cupele europene, dar îl păstrează pe Todorov

Anghel Catalin

Echipa de baschet masculin a Craiovei nu va evolua în cupele europene, chiar dacă oltenii își anunțaseră prezența în următoarea ediție de FIBA Europe Cup. Bănia avea șansa să trimită 4 echipe în competițiile europene, la baschet, fotbal, volei masculin și handbal feminin.

U Cluj voia inițial să obțină un wild card pentru Euro Cup, dar nu a reușit. În aceste condiții, ardelenii  vor evolua în Europe Cup, la fel ca în ultimele trei sezoane.

BC CSU Sibiu va juca în Europe Cup din postură de câștigătoare a Cupei României, așa că elevii lui Aco Todorov nu vor mai avea loc în această competiție.

Suporterii alb-albaștrilor au primit și o veste bună. Antrenorul echipei, Aco Todorov, și-a anunțat prezența pe banca oltenilor și în sezonul viitor. Tehnicianul macedonean a condus Craiova spre cea mai mare performanță din istoria clubului, semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin.

author avatar
Anghel Catalin
Cătălin Anghel este redactor și supraveghează atent cele mai noi informații din Craiova, când vine vorba de sport sau de administrația locală. Este absolvent al facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova - specializarea Jurnalism și licențiat în presa sportivă. Scrie pentru Jurnalul Olteniei încă din anul 2018.
Distribuie acest articol