luni, octombrie 14, 2024

Stephan Drăghici, 30 de minute sub tricolor!

Mijlocașul CSU Craiova a fost folosit de Mirel Rădoi în ultima parte a confruntării cu Danemarca.

În ciuda accentului pe care CSU Craiova îl pune pe centrul de copii și juniori, clubul oltean nu a avut decât un singur jucător convocat pentru acțiunea din această perioadă, din Spania. Stephan Drăghici a ajuns la naționala lui Rădoi grație accidentării lui Denis Man, altfel oltenii nu ar fi avut vreun selecționat.
După 7 minute bifate contra reprezentativei similare a Spaniei, când a fost introdus în locul lui Coman, Stephan Drăghici a mai primit 30 de minute din partea lui Rădoi în testul cu Danemarca. El a intrat în minutul 61 în locul lui Olimpiu Moruțan. România U21 a câștigat cu 1-0 partida susținută în compania scandinavilor. Golul victoriei a fost reușit de Denis Drăguș.
Au fost ultimele meciuri de verificare ale selecționatei de tineret a României, calificată la Campionatul European ce se va desfășura în perioada 16-30 iunie în Italia. În fața grupelor, România va înfrunta Croația, Anglia și Franța.