Elevii craioveni se ţin de şotii: Bună seara, domn primar! Trebuie să închideţi şcolile

Ana-Maria Constantinescu

Mai mulţi elevi din Craiova i-au trimis duminică seara mesaje primarului Craiovei, cerându-i să închidă luni şcolile şi liceele ca urmare a ninsorii. Copiii au avut mai multe motive pentru solicitarea lor: frigul, multă zăpadă, faptul că la şcoală vor primi „bulgări în faţă şi frecuş”, ori pentru că vor să se dea cu sania sau „ciolofanu”.
Primarul Mihail Genoiu s-a amuzat pe seama acestor mesaje, publicând câteva dintre ele pe pagina sa de facebook afirmând: „Elevii craioveni dau dovadă de o imaginaţie foarte bogată. S-au organizat şi mi-au dat mesaje să închid şcolile şi liceele din cauza vremii de afară. Deşi demersul este simpatic, menţionez că nu o să iau asemenea decizie decât dacă vremea va fi într-adevăr serveră: foarte frig sau zăpadă în cantităţi însemnate.”

author avatar
Ana-Maria Constantinescu
Ana-Maria Constantinescu este jurnalist cu 20 de ani de experiență în mass-media din România, activând în radio, televiziune și presa scrisă. De-a lungul carierei, a realizat materiale de actualitate, reportaje și analize, abordând jurnalismul din perspective diverse și complementare. Este redactor-șef al publicației Jurnalul Olteniei, unde coordonează activitatea editorială și stabilește direcția jurnalistică a redacției, promovând un jurnalism responsabil, axat pe interesul public, comunitate și transparență. A fost corespondent Mediafax, una dintre cele mai importante agenții de presă din România, iar în prezent este corespondent Radio Europa FM, contribuind constant la informarea publicului prin materiale realizate la standarde profesionale ridicate. Experiența sa solidă și angajamentul față de valorile jurnalismului o recomandă drept o voce relevantă în presa regională.
Distribuie acest articol