sâmbătă, octombrie 12, 2024

Tricolorii U16 au învins Italia cu un junior al Craiovei în teren

Reprezentativa României de juniori U16 are în această săptămână programate două jocuri amicale cu formaţia omologă a Italiei. Una dintre partide deja s-a consumat marţi după-amiază, la baza sportive din Mogoşoaia. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Sabangeanu (17) şi Onişa (79). Printre titulari s-a aflat şi un junior al lui CSU Craiova, Vlad Screciu, care a evoluat pe tot parcursul meciului. Acesta şi-a creat două ocazii de a înscrie, prima dată în minutul 34 când a trimis de la distanţă, cu stângul, peste poartă. În prelungirile meciului, Screciu a pătruns în careul advers însă n-a reuşit să îl răpună pe goalkeeper-ul Italiei. La prima întâlnire dintre cele două naţionale, au asistat şi doi dintre componenţii Craiovei Maxima, Ilie Balaci şi Aurică Țicleanu. Astăzi, de la ora 10:00, este programat cel de-al doilea joc amical între România şi Italia.