joi, octombrie 10, 2024

La un meci distanţă de a încheia sezonul fără înfrângere!

Echipa masculină de volei a Craiovei îşi continuă parcursul formidabil pe care l-a avut în această ediţie de campionat. Voleibaliştii lui Dănuţ Pascu au fost de neînvins în acest sezon, cu excepţia dublei din Cupa României cu Arcada Galaţi unde au pierdut în ambele manşe, în care au dominat categoric clasamentul Diviziei A1. În ultimul meci disputat, luni după-amiază, în deplasare, formaţia craioveană a trecut cu ceva dificultăţi de Explorări Baia Mare, cu scorul de 3-2 (25-21, 25-21, 14-25, 20-25, 15-12). Este al şaptelea meci în care craiovenii se impun în cinci seturi, iar astfel au obţinut doar două din cele trei puncte posibile. Partida a fost începută în forţă de către gruparea lui Pascu, care a câştigat primele două seturi cu acelaşi scor, 25-21, dar ceva s-a întâmplat apoi în jocul oltenilor pentru că echipa din Bănie a cunoscut o a doua jumătatea a partidei nefastă. Gazdele au egalat situaţia pe tabelă în setul trei şi patru, pe care le-au adjudecat cu 25-14 şi 25-20, ducând astfel meciul în setul decisiv. Aici, formaţia olteană n-a mai greşit, a reuşit să se redreseze şi să încheie meciul favorabil, după ce a trecut în decisiv de băimăreni cu 15-12. SCM U Craiova a adunat acum 53 de puncte în ierarhie, continuând să se claseze pe prima poziţie, dar la o distanţă fragilă faţă de principala urmăritoare, Volei Municipal Zalău, care se poziţionează la două lungimi de undă sub craioveni. La finalul săptămânii, campionatul masculin de volei va pune punct sezonului regulat, urmând ca echipele să se despartă în play-off şi play-out. Gruparea din Bănie va încheia stagiunea pe teren propriu într-o dispută cu CSM Bucureşti, sâmbătă, de la ora 18.00.

1. SCMU Craiova 21 13 7 0 1 53p 61-21

2. ACS Volei Municipal Zalău 21 15 1 4 1 51p 56-19

3. CS Arcada Galaţi 21 14 2 1 4 47p 51-24

4. Explorări Baia Mare 21 13 2 2 4 45p 52-27

5. Volei Club Caransebeş21 11 0 3 7 36p 41-33

6. LMV Tricolorul Ploieşti 21 8 1 4 8 30p 39-42

7. CS Unirea Dej 21 4 5 2 10 24p 35-46

8. CSM Bucureşti 21 5 3 2 11 23p 32-46