miercuri, octombrie 2, 2024

Prima victorie pentru baschetbalişti în play-off

Al patrulea meci din faza play-off-ului campionatului naţional de baschet a adus o victorie pentru formaţia craioveană. SCM U Craiova a spart gheaţa în această fază în partida de pe teren propriu, disputată, miercuri seara, în Sala Sporturilor Ion Constantinescu, în compania formaţiei CSU Sibiu, în care s-a impus destul de greu, cu scorul de 84-80 (13-25, 24-16, 17-23, 30-16). Evoluţia craiovenilor a variat pe parcursul celor patru sferturi, iar după un debut dezastruos de meci, în care oaspeţii au obţinut un avantaj mare, formaţia olteană a redus din handicap în sfertul doi. Sibienii şi-au mărit din nou avantajul în sfertul trei, dar echipa din Bănie s-a trezit în ultima parte a meciului şi cu un sfert patru extraordinar şi-a securizat victoria şi primele puncte din play-off. Pentru SCM U Craiova au punctat în meciul cu Sibiu: Johnson (13 p.), Pantic (3 p.), Burlacu (10 p.), Hargrove (14 p.), Micic (8 p.), Pilcevic (13 p.), B. Popescu (13 p.). În următorul meci, formaţia craioveană va aştepta vizita lui BC Târgu Mureş, duminică, de la ora 17.00. Altfel, în etapa intermediară de miercuri echipa masculină de volei a SCM U Craiova a obţinut toate punctele din deplasare de la VC Caransebeş, printr-un succes adjudecat în trei seturi, scor 3-0 (25-21, 25-23, 25-15). Etapa viitoare gruparea olteană se va deplasa la Știinţa Explorări Baia Mare, pe 14 martie.