duminică, septembrie 29, 2024

Vâlcea încercă să-şi revină

Înfrângerea pe final de joc din derbiul rundei trecute din Zăvoi cu Gaz Metan Mediaş a adus cu picioarele pe pământ pe CSM. Chiar dacă este tot pe primul loc în B2, la egalitatea cu FC Baia Mare, gruparea vâlceană mai are de luptat pentru a-şi asigura locul în play-off. “Am spus încă dinainte de a se relua partea a doua a sezonului că vom avea fiecare joc ca şi o finală. Vorbeam de promovări şi vise frumoase, dar trebuie să ne revenim repede, noi nu suntem încă în play-off, trebuie să aducem puncte. Sunt meciuri dificile în continuare şi de aceea trebuie să fim atenţi. Cu Universitatea Cluj va fi o altă dispută dificilă, deoarece clujenii au adus mulţi jucători în intersezon şi vin după un început bun în aceste două runde care s-au jucat în acest început de an. Noi avem şi ceva problem de efectiv, lipsesc jucători importanţi, dar sper să o scoatem la capăt”, a spus antrenorul grupării din Zăvoi, Alexandru Pelici. Pentru jocul cu echipa din Cluj-Napoca vâlcenii au plecat de ieri spre locaţia partidei, care se va juca la Jucu, de la ora 15. Pentru acest meci Pelici se confruntă cu ceva probleme de lot. Vor lipsi fundaşul dreapta Octavian Vasile, care a primit un cartonaş galben cu Gaz Metan Mediaş. În plus, Rareş Cucui şi Alexandru Ionescu sunt în continuare accidentaţi şi vor mai absenta câteva săptămâni. Cucui este în recuperare după o accidentare la genunchi, în timp ce Ionescu trebuie să stea ceva timp pe tuşă, având o leziune fibrilară. De asemenea juniorul Trabalka s-a accidenta şi el în preziua jocului cu Mediaş şi este indisponibil, însă acesta nu a apucat încă să debuteze. În schimb, Voinea şi Luduşan, cu accidentări uşoare, au fost recuperaţi şi vor face deplasarea la Cluj. În turul campionatului, la Râmnicu Vâlcea,jocul a fost unul palpitant, clujenii au deshis scorul în prima repriză, prin una dintre vedetele echipei, Boboc, dar CSM Râmnicu Vâlcea a alergat după egalare pe care a reuşit-o în minutul 81, prin Albert Voinea, apoi a marcat golul de 2-1 în prelungiri, prin golgheterul de la acea oră, Marius Staicu. După meciul cu Universitatea Cluj, pentru CSM urmează un alt meci greu, pentru disputa de sâmbătă, din Zăvoi, cu CS Mioveni.