Italienii vânează raţe în România. Jandarmii craioveni i-au prins în fapt

Redactia

Patru italieni au fost prinşi la vânătoare ilegală de jandarmii Grupării Mobile Craiova. Un echipaj al Jandarmeriei, aflat în misiune pentru combaterea faptelor antisociale pe raza localităţii vâlcene Orleşti, a auzit mai multe împuşcături de armă, care erau efectuate în zona Barajului Aureşti, de pe râul Olt.

“Jandarmii s-au deplasat in aceea zona si au observat, pe luciul apei, la o distanţă de 100 m de mal, o barcă, lângă o insulă cu vegetaţie, iar pe această insulă patru persoane care efectuau o vânătoare de raţe sălbatice. Jandarmii le-au solicitat celor patru persoane să se deplaseze către mal, conformându-se acestor indicaţii. În barcă se aflau patru cetăţeni italieni, cinci arme de vânătoare, 11 raţe sălbatice împuşcate, muniţie şi alte materiale specifice vânătorii. Din primele verificări, jandarmii au constatat că cei patru italieni nu aveau autorizaţie de vânătoare, nu erau însoţiţi de un organizator al vânătorii şi nu au putut fi prezentate documente de deţinere a armelor de vânătoare. La faţa locului au fost solicitaţi reprezentanţi ai AJVPS Vâlcea şi BAESP Vâlcea. Reprezentantul AJVPS, sosit la faţa locului, a declarat că instituţia, din care face parte, nu a eliberat documente pentru organizarea unei vânători pe acel fond de vânătoare(Fondul de vânătoare 33 Urşi – AJVPS Vâlcea)”, a declarat Cosmin Mirea, purtătorul de cuvânt al Grupării de Jandarmi Mobile Craiova.

Jandarmii i-au predat pe italieni, dar şi raţele împuşcate de aceştia şi materialele folosite poliţiştilor din cadrul BAESP Vâlcea, pentru continuarea cercetărilor.

 

 

author avatar
Redactia
Distribuie acest articol