«Eu zic că am scris cât de cât istoria acestui oraş, alţii o povestesc ca pe o anecdotă»

Redactia
Fostul primar al Craiovei, Antonie Solomon, a vorbit miercuri seara despre marile proiecte din oraş. Spune că deşi cele la care se lucrează acum sunt implementate de el, este bine că se fac. 
 
În 2009 semnam, împreună cu ministrul Dezvoltării de atunci, Planul Integrat de Dezvoltare a Municipiului Craiova, 96 de milioane finanţare fonduri europene, 2% contribuţia bugetului local şi Guvernul României-18%. Însemna pasajul suprateran, pasajul subteran, cele şase mari bulevarde ale Craiovei, şase au fost realizate, implementate pe timpul meu, trei văd că se realizează acum după doi ani şi jumătate, Râului, Caracal şi Bariera Vâlcii, dar şi parcarea subterană. Centrul istoric, vă aduceţi aminte că am fost la Cracovia cu un avion special să văd centrul oraşului şi mi-a plăcut enorm şi am vrut să facem şi aici la fel, dar nu am avut timp. Dar e bine că se continuă. Nu-s proiectele mele, sunt proiectele Craiovei, până la urmă. Ce mă deranjează e, şi niciodată nu gândeam aşa ceva,  să te apuci de chestiuni electorale şi să nu finalizezi un pasaj suprateran peste bulevardul Carol ca să fie cu adevărat traficul fluidizat. Şi nu costa mai mult de 10 milioane de euro. Fondurile europene se dau în nişte condiţii, sunt nişte criterii de evaluare, cei de la Bruxelles nu te iartă şi ştiam că nu poate să fie o investiţie mai mare de zece milioane şi atunci asta am gândit eu atunci ca să fie cât mai multe. Am uitat să spun de acel târg multifuncţional, târgul de expoziţii, care a fost criticat şi spuneau că numai un prost poate face aşa ceva. Uite eu am fost un prost. Dar, chiar dacă sunt proiecte implementate de mine, văd că se munceşte. Am să fac o plimbare prin Craiova pentru că mi-e drag oraşul, am lăsat şi eu o părticică, eu zic că am scris cât de cât istoria acestui oraş, alţii o povestesc ca pe o anecdotă şi prost. Dar nu mai vreau să intru în conflict cu nimeni.
Antonie Solomon
author avatar
Redactia
Distribuie acest articol