Imprumutat de CS Podari la începutul toamnei, Robert Săceanu a fost una dintre “vedetele” formaţiei podărene din turul campionatului. De la sosirea sa la Podari, mijlocaşul a pornit ca titular în toate partidele disputate de gruparea doljeană în această primă parte a sezonului.
Folosit atât pe postul de fundaş central, atunci când zona centrală a apărării era descoperită de indisponibiltăţi, cât şi pe postul său de bază în linia mediană, Robert Săceanu a fost unul dintre jucătorii importanţi ai trupei pregătite de Bon, experienţa sa în fotbalul de performanţă contând în vestiar. Cu un început extrem de slab de campionat, în care victoria parcă nu vrea să se lipească de trupa doljeană, echipa din Podari a schimbat trei antrenori până să găsească formula ideală.
Venirea lui Dragoş Bon a revitalizat jocul grupării, iar podărenii au început să-şi contureze o linie de clasament mai puţin umbrită de înfrângeri, ivindu-se şi rezultatele pozitive.
Am început mai greu, s-au schimbat trei antrenori, a contat şi acest lucru în jocul echipei. Într-adevăr, ultimele etape au fost mai îngăduitoare cu noi şi au început să apară şi rezultatele, odată cu venirea antrenorului Dragoş Bon. Jocul s-a schimbat, însă este păcat că a fost cam târziu, pe final de tur.
Robert Săceanu, care se bucură de faptul că îl are din nou ca tehnician pe Dragoş Bon
Este o plăcere tot timpul să lucrezi cu Dragoş Bon, are metode foarte bune de antrenament, s-a văzut venirea lui pe bancă, a crescut jocul echipei.
A mai spus Săceanu
Jucătorul consideră că locul din clasament este unul dur pentru valoarea lotului, CS Podari meritând o poziţie superioară în ierarhie.
După lotul de jucători, clar locul din clasament este un loc mincinos. Nu consider că locul lui CS Podari este în subsolul ierarhiei, sper să urcăm în primăvară, dacă voi mai continua la această echipă.
A adăugat jucătorul în vârstă de 31 de ani
Ultima frază a mijlocaşului ne sugerează o posibilă despărţire a acestuia de CS Podari în iarnă. Săceanu a declarat că înţelegerea sa cu formaţia doljeană expiră în câteva zile, fiind vorba despre un împrumut de şase luni de la FC Universitatea Craiova, care ar putea fi prelungit până în vară, atunci când se încheie contractul mijlocaşului cu „Ştiinţa”.
Nu ştiu dacă voi mai evolua şi în primăvară la Podari. Împrumutul meu expiră în câteva zile, voi avea o discuţie cu conducerea clubului şi vom lua o decizie. Eu am contract cu Universitatea Craiova până în vară, chiar dacă echipa s-a retras din campionat. Dacă voi prelungi împrumutul la Podari voi juca acolo până la sfârşitul sezonului. Este normal să îmi doresc ceva mai bun, dar nu pot spune mai multe până nu îmi clarific situaţia actuală.
A declarat Săceanu
În legătură cu o revenire la Universitatea Craiova, dacă aceasta va renaşte din propria cenuşă şi va străluci din nou pe prima scenă a fotbalului românesc, Robert Săceanu a afirmat că Ştiinţa va rămâne mereu prima opţiune pentru el, dorindu-şi ca într-o bună zi să îmbrace din nou culorile alb-albastre, cele care l-au lansat în fotbalul de performanţă.
Universitatea Craiova este echipa care m-a adus în lumea bună a fotbalului românesc. Mereu voi evolua cu plăcere sub culorile alb-albastre. Dacă va reuşi să revină în ligile superioare, mă voi întoarce cu mare plăcere la Universitatea Craiova. A fost şi va fi mereu prima mea opţiune. Sper să se găsească o cale pentru se repune pe picioare.
A mai spus jucătorul care a activat cu leul pe piept în perioada 2005-2008 şi în sezonul 2013-2014, la revenirea alb-albaştrilor în fotbalul românesc







